Już na początek miesiąca (3 lutego) w ramach Ethno Jazz Festiwal zapowiedziano niezłą bombę - wizytę Kapeli ze Wsi Warszawa w Starym Klasztorze (zdjęcie powyżej). Koncert był przeenergetyczny, choć może ta energia rozsnuwała się wolniej nieco, niż przyzwyczaiła nas dotąd Kapela, ale fani, wypełniający szczelnie Stary Klasztor, z pewnością nie byli zawiedzeni.
Stary Klasztor będzie gościł jeszcze w tym miesiącu kilka ciekawych wydarzeń. Pączki w tłusty czwartek (8 lutego) będziemy zajadać przy nowoczesnym wydaniu muzyki klezmerskiej wrocławskiego zespołu Neoklez. A w sobotę (9 lutego), z zespołem Sarakina, będziemy świętować bułgarskie święto wina - „Trifon Zarezan” przy muzyce z Bałkanów.
Jeszcze mocniejszy bałkański ogień rozpali w połowie miesiąca (16 lutego) - uwielbiana już nad Odrą - rumuńska Fanfara Transilvania. Zapowiedź tego koncertu możecie poczytać tutaj.
Potem będzie jeszcze ciekawiej - tyle że w Imparcie. W sobotę (17 lutego) odbędzie się, przeniesiony z listopada ub.r., koncert urodzinowy Kayah & Transoriental Orchestra, a dzień później (18 lutego), w tej samej sali, wystąpi legenda muzyki fado - Ana Moura.
Jeśli jednak fanom etnofolku czy world music będzie mało emocji i szukać będą różnorodności to polecamy wizytę w Narodowym Forum Muzyki. W niedzielę (11 lutego) pod kierunkiem dyrygent Kaoru Tani, Chór NFM zaprezentuje się w programie inspirowanym kulturą Azji i Europy w koncercie „Między Wschodem, a Zachodem”. Tradycyjne nuty z Japonii czy średniowieczne z Austrii, a cappella - to może być to. Miłośników fado z kolei może zainteresować koncert „Nie tylko fado”, w sobotę (17 lutego) w wykonaniu, mieszkającego od lat we Wrocławiu, wokalisty i gitarzysty João de Sousa z zespołem. Muzyk nie tylko doskonale czuje się jako wykonawca tradycyjnego fado i własnych utworów nim inspirowanych, lecz także świetnie odnajduje się w kultowym polskim repertuarze. A na deser, a właściwie danie główne w NFM, w ostatnią sobotę miesiąca (24 lutego) zapraszamy na koncert muzyki świata - Maarji Nuut, grającej na fideli śpiewaczki z północnej Estonii. W programie koncertu znajdą się tradycyjne melodie taneczne, pieśni i opowieści podbite elektroniką.
Wrocław to także szereg spotkań, warsztatów, nieoficjalnych sesji i śpiewanek. Wrocławski WroBal zaprasza w niedzielę (11 lutego) do Saloniku Smaku na potańcówkę balfolkową. Kto lubi tradycyjne tańce zachodnie, polecamy. Mocna ekipa spotyka się w piątki w Tawerna&Outsider, gdzie odbywają się spotkania z piosenką żeglarską i szantami. W miarę otrzymywania kolejnych zaproszeń, będziemy je publikować w naszym dziale „wydarzenia” i na facebooku. Zaglądajcie.