Wieszczono już dawno śmierć papierowych wydań gazet, tygodników, magazynów, a te nadal mają się na tyle nieźle, że wychodzą, ba, pojawiają się co chwilę nowe tytuły. Po roku ale jednak, ukazuje się i nasz Magazyn FOLK24 – niby ten sam, a jednak nieco zmieniony.
Magazyn FOLK24 nr 1/2019 (10) w wersji elektronicznej można już od dziś poczytać na naszym profilu w serwisie Issuu.com,
a za chwilę, w pierwszej kolejności trafi do skrzynek tych, którzy wsparli jego wydanie w marcowej, urodzinowej zbiórce naczelnego – jeszcze raz wszystkim za każdy grosz dziękujemy!
Pod koniec maja Magazyn będzie do zdobycia w Katowicach na Festiwalu „Ogrody Dźwięków” (31.05 – 1.06), wybieramy się też do Poznania na „Ethno Port” (13-16.06), do Wrocławia na „Kalejdoskop Kultur” (21-22.06) do Krakowa na „EtnoKraków/Rozstaje” (2-7.07) oraz do Gdańska na „Szanty pod Żurawiem” (5-7.07). Szukajcie nas na tych wydarzeniach.
W zmieniającej się rzeczywistości szukamy i my nowych, lepszych i co tu kryć optymalniejszych finansowo rozwiązań, wszak tytuł wydajemy sami. Po pierwsze zatem zmienił się format. Powiększyliśmy go do A4+ (230x300mm). Jesteśmy bardzo ciekawi, jak Wam się spodoba. Mimo, iż nowy numer ma tylko 24 strony, ale wcale nie mniej treści. Większy format sprawił, że tym razem pozwoliliśmy, przynajmniej niektórym autorom się rozpisać.
A w środku czekają na Was felietony Rafała Zielińskiego i Wojtka Ossowskiego (polemika, ciekawe czy wywoła jakąś ciekawą dyskusję). Mamy też historię japońskiego fletu shakuhachi autorstwa Katarzyny Gacek-Dudy (witamy na łamach!), rozmowę z reprezentantką młodego pokolenia polskiej sceny etnojazzowej – Karoliną Beimcik i opowieść redaktora Magazynu „Dyliżans” Maćka Świątka o nowym głosie sceny country.
W tym numerze znajdziecie też zapowiedzi najbliższych festiwali etno/folk/world music, m.in. w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie, kilka recenzji płyt, które wpadły nam ostatnio w ręce lub do skrzynki mailowej, największy chyba w RP spis wydawnictw etno-folk-worldmusic i pochodnych (bez tych stricte ludowych czy folklorystycznych) A.D. 2018 zebranych przez Anię i Witta Wilczyńskich oraz opowieść Witolda Vargasa o demonie, który kusił do złego muzyków, pięknie zilustrowana rysunkiem Pawła Zycha (znanego już Wam duetu autorskiego z naszych łamów, ale przede wszystkim z książek wydawnictwa BOSZ, w tym słynnego już „Bestiariusza słowiańskiego”).
Dziękujemy za wsparcie tego wydania Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Agencji Perspektywy, Fundacji Kalejdoskop Kultur, Stowarzyszeniu Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji oraz miastu Rudolstadt. Bez Was by się nie udało.
Zapraszamy do lektury, a jeśli chcecie otrzymać najnowszy lub poprzednie wydania Magazynu FOLK24 pocztą piszcie na: fundacja@folk24.org