Dokładnie 3 dnia sierpnia, cztery i pół roku po inauguracji, ujrzała światło internetowe odświeżona wersja serwisu Szanty24.pl.
W pierwszej odsłonie serwis ruszył w 24 stycznia 2008 r., a uruchomili go Michał „Doktor” Gramatyka, Wojciech „Muzyk” Harmansa, obaj członkowie zespołu Perły i Łotry oraz Bartosz „Bongos” Konopka, muzyk grupy Yank Shippers.
Szanty24.pl, w przeciwieństwie do istniejącego od 2004 r. Szantymaniaka, który wcześniej cała trójka współtworzyła (tak jak i obecni właściciele Szanty24) miał być nowocześniejszy, bardziej interakcyjny i społecznościowy (kto wtedy znał to słowo), oparty o t.zw. Web 2.0 (pamięta ktoś o co chodziło?).
Bardzo szybko zyskał sobie popularność dzięki błyskawicznym relacjom, ciekawym njusom, sposobie redakcji i właśnie tej nowoczesności, szybkości, interaktywności. W żeglarskim świecie medialnym pojawiła się nowa jakość.
Nie na długo jednak wystarczyło energii na jego prowadzenie. Po trzech latach nowe teksty pojawiały się już coraz rzadziej. To, co spotkało wcześniej Szanty.Art.pl, brak nowych redaktorów, a co za tym szło treści i powolna stagnacja, przytrafiło się też i Szanty24. W 2011 r. serwis zamarł.
Na początku 2012 roku spółka INVINI złożyła właścicielom domen wszystkich trzech wspomnianych serwisów o muzyce żeglarskiej i szantach propozycję połączenia sił i stworzenia jednego, mocnego, żeglarskiego medium. Pozytywnie odpowiedzieli właściciele Szanty24.pl. Ponieważ prawa do tekstów na nie były uregulowane, Invini przejęła tylko prawa do logo i nazwy domeny, tworząc serwis praktycznie od nowa.
Nowy serwis Szanty24 będzie promował tradycyjny folk morski, nie zapominając też o jego współczesnych odmianach pojawiających się na dzisiejszej scenie żeglarskiej – głównie współczesnej piosence żeglarskiej. Sporo będziemy pisać o tym, co w temacie mokrego folku dzieje się u innych, Anglików, Amerykanów, Francuzów itp. (to rzadko się pojawiało do tej pory). Część tekstów, tak jak na Folk24, będzie tłumaczona (głównie na język angielski i francuski). Pojawił się już pierwszy taki news.
W sklepie Folk24 z tej okazji pojawiły się też płyty prawdziwych szantymenów i jedna prapraprapremierowa – jeszcze oficjalnie nie wydana, koncertowa płyta zespołu Brasy.
Redakcję tworzą dawni współpracownicy poprzednich portali: Michał Nowak, Rafał Chojnacki, Joanna Krakowiecka, Mariusz Bartosik.
Zachęcamy, nie tylko fanów mokrej muzyki, do polubienia profilu serwisu na Facebooku, zapisania się na newsletter (za chwilę pierwszy konkurs dla zarejestrowanych) i zaglądania na Szanty24.pl. Polecajcie nas też znajomym.
A dla firm mamy specjalną, letnią promocję reklamową.
All hands on deck!