Impreza, będąca od ponad trzech dekad świętem tradycji i folku, łączy pasjonatów (słuchaczy oraz wykonawców) tej muzyki nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. Najbardziej wyczekiwaną częścią festiwalu są koncerty, które zajmą mniej więcej dobę, i około 30 godzin spotkań oraz zajęć warsztatowych.
W piątek (10 grudnia) na scenie Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka legendarna Kapela ze Wsi Warszawa zagra utwory z najnowszej płyty „Uwodzenie” inspirowanej muzyką Mazowsza. W ramach tego koncertu wystąpi też lubelska formacja bębniarska – Młode Djembe. Oba koncerty poprzedzą otwarte zmagania konkursowe – „Scena Otwarta”.
Rozmowa z Agnieszką Kołczewską, założycielką formacji „Niechaj trwa, bum tarara”
Następnego dnia (11 grudnia) został zaplanowany „Koncert na Sobotę”, podczas którego wystąpi z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), a po słowiańsku zagrają gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie też niezwykle żywiołowa Dikanda, nawiązująca do brzmień bałkańskich i romskich, ale nie tylko.
W niedzielę (12 grudnia) w świąteczną atmosferę wprowadzi nas „Godni koncert” rozpoczynający się występem Grupy „Szopka z lalkami” pochodzącej z Dobczyc, na scenę zawita też spore grono kolędników. W tym roku reaktywuje się Mikołajkowa Scena Ad Hoc, na której zadebiutuje formacja Frustra. Festiwal zakończy koncert chorwackiego duetu Dunjaluk.
Organizatorzy Mikołajek Folkowych przygotowali też szeroki wachlarz zajęć warsztatowych. Odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców z całej Europy, nauka pieśni chorwackich i ludowych pieśni do świętych, warsztaty muzyczne Przemka Łozowskiego, warsztaty świąteczne. Zajęcia muzyczne dla najmłodszych poprowadzi Marcin Skrzypek z Orkiestry św. Mikołaja. A to oczywiście nie wszystkie atrakcje folkowego święta.
Od piątku przed Chatką Żaka będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną „Tradycja w Obiektywie”, a w środku wystawę fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda „Catch the Magic Moment”. Uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w Mikołajkowym Gabinecie Portretowym. Będzie też działać Folkowa Wymiennikownia.
Nieodłącznym elementem towarzyszącym festiwalowi jest rozpoczynająca się w czwartek (9 grudnia) międzynarodowa konferencja naukowa „Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej” organizowana we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W ramach tego wydarzenia uczestnicy dyskutować będą o doświadczeniu historycznym ludu. Obrady będą kontynuowane również 10 grudnia. Konferencyjne spotkanie będzie można śledzić na fanpage’u Mikołajek Folkowych.
Po raz kolejny na stronę festiwalową na Facebooku zawita „Dobre Studio”, w którym na żywo relacjonowane będą wydarzenia i rozmowy z gośćmi festiwalu.
Festiwal „Mikołajki Folkowe”, 10-12.12.2021, Lublin
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia