Pierwsza płyta Magdaleny Lechowskiej "Raices" ukazała się niemal trzy lata temu. Ta działająca od kilku lat w Polsce artystka postanowiła pokazać w swej twórczości, uroki muzyki świata hiszpańskojęzycznego. Przez wiele lat mieszkając w Ameryce Południowej, przesiąkała tamtą kulturą, tradycją, wreszcie muzyką, nie tracąc jednak polskiej duszy. Po powrocie do Polski postanowiła pokazać dwa światy, którymi żyła. I taka jest właśnie ta debiutancka płyta, pełna porównań, podróży po zakątkach Ameryki Łacińskiej.
Zapowiadana właśnie nowym singlem "Już nigdy"
druga płyta, jak pisze do nas Magda, będzie kłaść nacisk bardziej na polskie korzenie artystki. Choć znów spotkają się na niej dwa światy - słowiański i hiszpański. A to za sprawą projektu "Tango Polaco", czyli "Polskie Tango po hiszpańsku". W jego ramach Magda przetłumaczyła na język hiszpański wybrane polskie tanga. Powstaną też nowe interpretacje, najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga. Nowe aranżacje połączą wiele nurtów, m.in. brzmienie tradycyjne z elementami jazzu i muzyki elektronicznej.
- "Dzięki nowym aranżom polskie tango znajdzie się w głównym nurcie tej stylistyki muzycznej a najpiękniejsze polskie teksty będą zrozumiałe dla licznej publiczności hiszpańskojęzycznej" - pisze Magdalena Lechowska.
Bo to popularyzacja polskich tang za granicą oraz przybliżenie naszej rodzimej twórczości publiczności hiszpańskojęzycznej jest właśnie głównym celem projektu. Magdalena zaprosiła do niego wybitnych instrumentalistów: multiinstrumentalistę Stanisława Słowińskiego - aranżera, kompozytora, producenta muzycznego, finalistę wielu nagród w konkursach jazzowych; Wiesława Ochwata - akordeonistę, również utalentowanego i nagradzanego, studenta drugiego roku „Italian Accordion Accademy” zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej oraz Ignacego Matuszewskiego - muzyka, którego pasją od zawsze były instrumenty elektroniczne oraz produkcja muzyczna.
Płyta "Tango Polaco" ma się ukazać już jesienią. Warto podkreślić, że w 2009 roku tango, taniec i muzyka – zostało umieszczone na liście światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Polski wkład w rozwój tego gatunku muzycznego pozostaje w większości mało znany i niedoceniony, czego najdobitniejszym przykładem jest utwór J. Petersburskiego z 1929 r. "Tango Milonga", które powszechnie uważane jest za tango argentyńskie!
Na początku września ukazała się też w wykonaniu Magdaleny Lechowskiej hiszpańska wersja Chryzatnem Złocistych... "Crisantemos Dorados", która także oddaje charakter tego, czego można się spodziewać na nowej płycie...