Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna", to festiwal o niemal najdłuższej w swoim gatunku tradycji. Pierwsza edycja miała miejsce w 1971 r. Rozpoczyna on cykl letnich przeglądów piosenki turystycznej i studenckiej, które odbywają się niemal tydzień w tydzień aż do września, w różnych zakątkach Polski.
Bazuna, tradycyjnie odbywająca się na Pomorzu, odbiega nieco od pozostałych tego typu przedsięwzięć. Przymiotnik "turystyczny" nie oznacza tu bowiem tylko gatunku uprawianej przez większość jego uczestników piosenki, ale także pewien charakter samej imprezy. Otóż pierwsze Bazuny (a historycznie starszym przeglądem jest tylko "Giełda Piosenki Turystycznej" w Szklarskiej Porębie) były festiwalami wędrownymi - wykonawcy oraz publiczność pokonywała codziennie pewien dystans po turystycznych szlakach Pomorza, by rozbić się obozem w jakimś urokliwym miejscu i tam zatopić się w muzyce i słowie. Do dzisiejszych czasów "wędrowność" Bazuny przetrwała w nieco innej formie. Festiwal, w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych przeglądów tego rodzaju, nie ma bowiem stałej lokalizacji. Niemal co roku impreza pojawia się w innym miejscu, choć bywa, że wraca do tych obdarzonych szczególnym klimatem. Oczywiście, jest za to cena – festiwal umiejscowiony z dala od miast, a nawet popularnych szlaków komunikacyjnych i nie odbywający się w górach, gdzie łatwo go włączyć w marszrutę zwykłego turystycznego rajdu, siłą rzeczy ściąga mniejszą publiczność. Są to za to ludzie prawdziwie turystycznego ducha i autentyczni fani piosenki turystycznej, poezji śpiewanej, czy jak tam zwać ów podgatunek folku, tak specyficzny dla naszego kraju. Na Bazunie pierwsze sukcesy święcili znani dziś ze scen krajowych wykonawcy.
W latach 70. ubiegłego wieku nagradzani byli m.in. Rudi Schuberth (Wały Jagiellońskie) oraz zespoły Wolna Grupa Bukowina, Nasza Basia Kochana i Babsztyl, a w latach 80. do grupy tej dołączyło Stare Dobre Małżeństwo. Z kolei prześmiewczo-satyryczną grupą I Z Poznania I Z Torunia, gwiazdy Bazuny 1982 r., kierowali popularni dzisiaj, śpiewający autor Mariusz Lubomski oraz człowiek mediów, Rafał Bryndal. Laureatami lat późniejszych byli, znani dziś szeroko poza kręgiem studenckim, Magda Wójcik z zespołu Goya oraz Piotr Rogucki z grupy Coma. Ze swym ówczesnym zespołem, Incognito, nagrody przeglądu zdobywała Natalia Grosiak, wokalistka zespołu Mikromusic. Laury tej imprezy mają także na swym koncie cenieni wykonawcy sceny folkowej: Stara Lipa, Orkiestra p.w. Św. Mikołaja czy Ula Kapała.
Trójmiejski dziennikarz, autor tekstów zespołu Na Bani, od lat związany ze sceną piosenki turystycznej. Opisuje ją w mediach, śledzi jako juror festiwali, promuje jako autor tekstów i wykonawca.