Krzysztof Kubański przez znaczną część swojego życia aktywnie działał w sferze kultury, przez lata pełniąc m.in. funkcję dyrektora Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Był pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Folk Fiesta. Z powodzeniem ściągał do Ząbkowic Śląskich i kraju uznanych artystów z całego świata. Na jego zaproszenie w Polsce pojawili się m.in.: MARIZA, Nigel Kennedy, Jessie Cook, Boban Marković Orchestra, Kroke i dziesiątki innych. Aktywnie promował polskich artystów ludowych i zespoły etno na festiwalach w Polsce i zagranicą.
„Skrzyżowanie Kultur”, "Ethno Jazz Festival", "Przystanek Woodstock", "Folk Fest Krotoszyn", "Warszawa Singera", "RainForest" (Borneo), „Colours of Ostrava” czy SZIGET (Budapeszt), to tylko niektóre imprezy goszczące artystów przez niego polecanych. Współpracował z kilkoma zespołami prowadząc ich management.
Po zakończeniu pracy w Ząbkowickim Ośrodku Kultury (prawdopodobnie 1988-2012 – przyp Kamil) w wywiadzie przeprowadzonym dla Expres-Miejski.pl w 2013 roku mówił:
- Moja praca po odejściu z Ząbkowickiego Ośrodka Kultury polega na promowaniu i organizowaniu koncertów muzyki etnicznej. Dużo podróżuję po Polsce, jestem częstym gościem festiwali i centrów kultury nie tylko w polskich miastach, ale i za granicą. Ci, którzy przyjeżdżali tu na Folk Fiestę pamiętają to wydarzenie, wspominają i tęsknią za nim. Wiele osób postronnych kojarzy od razu Ząbkowice Śląskie z folk fiestą. Kiedyś załatwiałem duży samochód dla jednego z zespołu, którego jestem menedżerem. Było to we Wrocławiu. Szef firmy, który wynajmował mi ten pojazd, zapytał skąd jestem. Gdy odpowiedziałem, że z Ząbkowic Śląskich, to odparł: ”Stary, dzięki Tobie rozkochaliśmy się w muzyce etnicznej”. Takich miłych sytuacji miałem wiele. Za granicą także spotykam się z takimi opiniami.
Ząbkowicka Folk Fiesta zapisała się w pamięci wielu ząbkowiczan. Starsze pokolenia wspominają ją do dziś. Kilka scen, tysiące entuzjastycznej i wiernej publiki lokalnej i z całej Polski, profesjonalni i znaczący artyści z całego świata, wielkie zainteresowanie mediów, TV, radia, prasy, rodzącej się wówczas siły Internetu, bardzo profesjonalne wydawnictwa festiwalowe jak: strona www, CD, DCD, gazeta festiwalowa, foldery, ulotki, bannery, rejestracje i transmisje telewizyjno–radiowe. - To było coś niesamowitego na tamte czasy, a dzięki pozyskaniu sponsora Era GSM, lata 1998-2000 były złotymi latami festiwalu - mówił.
Krzysztof Kubański do ostatnich dni aktywnie promował wydarzenie kulturalne, które współorganizował, a także artystów, z którymi współpracował. Zawsze służył dobrym słowem, podpowiedzią i swoim ogromnym doświadczeniem. Polecał i brał aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki.
Pierwsza „Andyjska Fiesta” odbyła się wiosną 1990 r. z udziałem zespołów Sierra Manta z Ząbkowic Śl. i Kurakas (Peru, Boliwia).
(Tak w wywiadzie dla EM24 mówił o pomyśle Krzysiek:
- Koncept narodził się jak zwykle przez przypadek. W czasie, gdy w ZOKu grała Sierra Manta, a ja byłem tam dyrektorem, odbywało się tzw. Lato Kwiatów w Otmuchowie. Zrobiłem tam koncert muzyki andyjskiej. Był to rok 1989. Wystąpiły zespoły Sierra Manta i Varsowia Manta. Po występie nocowaliśmy w domkach nad jeziorem otmuchowskim i tam w czasie ”nocnych rozmów Polaków” wpadliśmy wspólnie na pomysł, żeby zrealizować festiwal andyjski. Pierwszy skromniutki koncert odbył wiosną w ???? r. z udziałem Sierra Manta i Kurakas z Boliwii przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej ZOKu. I od razu latem tego samego roku zorganizowaliśmy 1-szy festiwal pt. Andyjska Fiesta. Po kilku latach nasz entuzjazm do muzyki andyjskiej wygasł, wiec postanowiłem zmienić i znacznie rozszerzyć formułę muzyczną oraz nazwę na Folk Fiesta - a w latach 98- 2000 FOLK FIESTA Era GSM, dzięki pozyskaniu tak znaczącego sponsora tytularnego.
Drugi koncert pod nazwą Festiwal Muzyki Andyjskiej – Andyjska Fiesta odbył się 15-17 marca 1991 roku.Wystąpili wówczas: Sierra Manta, Varsovia Manta (Warszawa), Sequia (Boliwia), Wojciech Ossowski, Miejska Orkiestra Dęta(Ząbkowice Śl.) oraz młode amatorskie zespoły z Puław, Katowic, Warszawy. Odbywały się również warsztaty muzyczne.
Trzecia Andyjska Fiesta miała miejsce po raz pierwszy na ząbkowickim rynku w dn.20 – 21 czerwca. Festiwal nabrał „rozpędu”, doszły nowe atrakcje: kiermasz pamiątek, projekcje filmów video, parada uliczna oraz wystawa fotograficzna i plastyczna Amancio Chiari Arcia (Panama). Wystąpili: A.Chiari Arcia, Sierra Manta, Varsowia Manta, Jejante( Warszawa), Inti nan (Boliwia) Kurakas (Peru), „Będzie Dobrze”, Sławomir Gołaszewski, Wojciech Ossowski.
W 1993 roku , w dn. 10 – 13 czerwca odbywała się czwarta Fiesta. Trwała cztery dni. Były to głównie spotkania klubowe: m. in. Potlacz artystyczny przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian Ameryki Północnej, spotkania z archeologami i podróżnikiem Tomaszem Wilde, wystawy fotograficzne i plastyczne, kiermasze pamiątek. Msza Kreolska, dzieło argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej, solistów: Piotra Kusiewicza i Leszka Skrla oraz Varsovii Manty. Obok znanych już wykonawców z poprzednich festiwali wystąpił zespół z Ukrainy Zwierciadło oraz Carrantuohill, Los Vagabundos, Danza del Fuego, Runa Kuna (Ekwador).
Na piątym festiwalu , który odbył się w dn.17 – 19 czerwca1994 roku do uczestniczących w poprzednich edycjach festiwali wykonawców dołączyły zespoły: Rivendell, Quillapas (Peru), Washita.
Szósta Fiesta Andyjska 97 – 9 lipca1995 roku) po raz pierwszy odbyła się w ruinach ząbkowickiego zamku. Wystąpili: Przemysław „TItilo” Goc, Kałe Bała, Kinior Orkiestra, Mamadou Diouf, Trebunie Tutki, Voo-Voo- Palinka, Grupo Costa, Nadzburczanka.
28 -30 czerwca 1996 roku odbyła się siódma Fiesta. Już jako FESTIWAL MUZYKI ANDYJSKIEJ I FOLKOWEJ – ANDYJSKA FIESTA. Wystąpili nowi wykonawcy: Wałasi, Kwartet Jorgi, Chudoba, Bratia Mochovci (Słowacja), Bez Nawratu (Czechy), Christofer „Yomei” Blasdel (USA), Kallpa(Peru), Bierfirlder(Niemcy), Querido Matias (Peru), Son Bakan(Chile, Dominikana, Kolumbia, Turcja, Niemcy, Rosja).
LION VIBRATIONS FOLK FIESTA ZĄBKOWICE ŚL.2006r.
W 1997 roku Fiesta ma osiem lat, po raz kolejny zmienia się nazwa na FESTIWAL MUZYKI ANDYJSKIEJ I FOLKOWEJ. Wystąpili: Carrantouhill, Mike Marriot,( Anglia), Zakopiany, Tempestad (Peru, Boliwia), Walcholder (Niemcy, Orkiestra pod wezwaniem św. Mikołaja, Antaras (Peru), Toćkolotoć (Czechy), Efti (Niemcy), Syrbacy, Tomasz Szwed, Kapela ze wsi Warszawa.
Dziewiąta Fiesta zagrała10 -12 lipca wraz z nową nazwą FOLK FIESTA ERA GSM. Zaczęła się tradycyjnym Indiańskim Potlaczem Artystycznym. Z małej, lokalnej imprezy Fiesta zyskała rangę wydarzenia w skali ogólnopolskiej i została członkiem European of Word Wide Music Festivals. Do zespołów :Sierra Manta, Varsovia Manta dołączyły: Paweł Kukiz i Piersi, Rzepczyno Folk Band, Jafia Namuel, Hora Colona (Niemcy, Turcja, Węgry), Africa Mma (Senegal, Nigeria, Ghana), Nowe Jeruzalem, Się Gra.
Jubileuszowa dziesiąta FOLK FIESTA ERA GSM zagrała 9 – 11 lipca 1999 roku. Wystąpili: Jak wolność to wolność, Orlek(Słowacja), Music Paintners(Jose Torres, B. Maseli, K. Ścierański), Jahiar Groups( Iran, Polska), Farlanders(Rosja), OVO, Den Flygande Borkullen(Szwecja) Besarabia Trio ( Mołdawia), Golec Orkiestra, Hunn Huur Tu, Te Vaca( Nowa Zelandia). W ciągu 10 lat fiestowania wystąpiło ok. 120 zespołów, z czego rekordzistami są zespoły: Sierra Manta z Ząbkowic Śląskich i Varsowia Manta z Warszawy.
Od 7 do 9 lipca 2000 roku zagrała XI FOLK FIESTA ERA GSM, ostatni raz pod taką nazwą i z głównym sponsorem Era Gsm. Wystąpili: Orkiestra Na Zdrowie, Geraldine MacGowan &Friends (Irlandia, Anglia), Jose Torres, Brathanki, Golec Orkiestra, Fanfare Ciocarlia(Rumunia), Muzykanci i inni.
Następne festiwale odbywały się z mniejszym rozmachem, ponieważ wycofał się główny sponsor Era Gsm., co nie znaczy ze były gorsze. Dalej Ząbkowice Śl,. były miejscem folkowej muzyki; wydarzeniem XII festiwalu była msza kreolska z solistą Markiem Bałatą, Maciek Maleńczuk czy zespół Siwy Dym. Nowością stała się Mała Fiesta na zamkowych plantach. Koncerty odbywały się także na ząbkowickim rynku. Atrakcji dopełniły zabawy konkursowe z nagrodami i Księgobus, którym „podróżowały” ksiązki za złotówkę, zaproszeni goście: wydawcy, pisarze krytycy, prowadzacy rozmowy na żywo z czytelnikami. Wystąpili tacy artyści jak: Jorgos Skolias i Bronek Duży, Oi Va Voi, Traktor, Tymon Tymański, Tytus Wojnowicz, Aparatschik, Cala Góra Barwinków.
Od 2005 roku Festiwal ponownie zmienił nazwę na FOLKova FIESTA. Przez dwa lata festiwal odbywał się na rynku z powodu zamknięcia sceny w zamkowych ruinach (zagrożenie katastrofą budowlaną). W 2008 roku Folkowa Fiesta zgromadziła ponownie bardzo liczną publiczność. Do nazwy Folkowa Fiesta dodano „Z CYGAŃSKĄ NUTĄ”, na którym wystąpił Don Wasyl i Cygańskie Gwiazdy, Kałe Bała i inni artyści grający muzykę folk w klimatach cygańskich.
XX Festiwal FOLKowa FIESTA Z NUTĄ UKRAIŃSKĄ odbędzie się na scenie przy zamkowych plantach w dn. 11- 12 lipca 2009. Wszystkie Festiwale odbywające się w Ząbkowicach Śl. są świętem muzyki, są wydarzeniem w życiu miasta.
Wszystkie Festiwale mają jedno hasło: „NIE STÓJ! FIESTUJ!!!”
(Żródło: EM24.pl)
Pomysłodawca i wydawca portalu Folk24.pl i Magazynu FOLK24. Dziennikarz, fotoreporter, wydawca z zamiłowania. Do folku trafił przez szanty, dawne, marynarskie pieśni pracy. Członek folkowo-szantowej formacji Sąsiedzi. W latach 2004-2009 wydawca i naczelny Magazynu Miłośników Pieśni Morza „Szantymaniak” (dziś MMKM „Shantyman”). Twórca Górnośląskiego Informatora Kulturalnego, wieloletni współpracownik Magazynu „Żagle” (ZPR/Murator). Producent Festiwalu „Nad Kanałem” w Gliwicach, „Wieczorów Folkowych” w Bytomiu, „Folku nad Przemszą” w Sosnowcu i wielu koncertów. Miłośnik śpiewu, górskich podróży i turystyki... festiwalowej.