Od samego początku, od 1985 r. w organizację Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Kubryk" zaangażowani są członkowie zespołu Cztery Refy, a zwłaszcza jego lider - Jerzy Rogacki (śpiew, anglo-koncertina). Przez lata festiwal opierał się modom i trendom, konsekwentnie promując morskie tradycje i tradycyjne morskie granie i śpiewanie, w tym również szanty. Łączył udanie scenę żeglarską ze sceną folkową, pokazując jak blisko do siebie muzykom grającym folk celtycki i folk morski. Ambicją organizatorów było skupienie wokół imprezy tych, którym tradycjny folk morski nie jest obcy, którzy znają źródła pochodzenia szant, pieśni kubryku, którzy cenią sobie jakość wykonania i atmosferę.
Postawiono także na integrację środowiska a nie rywalizację, na jakość a nie ilość. Dziś jest to jedyny festiwal w Polsce, gdzie szanty są głównym elementem programu (choć wbrew panującej modzie festiwal w nazwie nie ma słowa "szanta") i jeden z niewielu, gdzie szanty w ogóle słychać. To dlatego nazywa się go często tradycyjnym.
Klimat Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską "Kubryk" tworzą zarówno artyści, jak i jego organizatorzy. Wizytówką tej imprezy są nazwiska, ikony festiwalu. Oprócz Jerzego Rogackiego, są to Andrzej "Śmigiel" Śmigielski, wieloletni konferansjer Kubryku czy realizator dźwięku Tomasz Podwysocki, dzięki któremu doskonałe nagłośnienie jest jedną z wizytówek tego festiwalu.
Oprócz polskich wykonawców spotkać na "Kubryku" można także szantymenów i folkowców z zagranicy. Bywali tu m.in. Ian Woods, Graham Metcalfe, Ken Stephens, John Vincent, Pat Sheridan.
Przez wiele lat "Kubrykowi" towarzyszył także Konkurs Debiutów, nie przetrwał jednak próby czasu. Ostatni odbył się w 2007 r. Dziś jedyną formą wyróżniania wykonawców jest Nagroda Publiczności - bardzo ceniona w środowisku - a jej materialną formą zrzutka do kapelusza. Ostatnimi laty uznanie łódzkiej publiczności zyskały grupy:
- 2018 - Perły i Łotry
- 2017 - Sąsiedzi
- 2016 - North Cape
- 2015 - North Cape
- 2014 - North Cape
- 2013 - Chris Rickets (Anglia)
- 2012 - Qftry
- 2011 - North Cape
- 2010 - Sąsiedzi
- 2009 - Banana Boat
- 2008 - Tonam & Synowie
- 2007 - North Cape
- 2006 - Banana Boat
- 2005 - Leje na Pokład
- 2004 - Cztery Refy
- 2003 - Banana Boat
- 2002 - Cztery Refy
- 2001 - North Cape
- 2000 - Qftry
- 1999 - Cztery Refy
W Konkursach Debiutów Kubryku nagradzano m.in.:
- 2003 - I Nagroda: brak, II Nagroda (ex aequo): Stary Szmugler / Sąsiedzi, III Nagroda (ex aequo): Bezmiary / Młode Bra-De-Li
- 2002 - I Nagroda: Zespół o Wdzięcznej Nazwie, II Nagroda: Passat, Wyróżnienie: Sylwester Karnafel
- 2001 - I Nagroda: Kant, II Nagroda (ex aequo) - Passat / Z Wiatrem, wyróżnienie: Monika .... (skrzypaczka Passat), Nagroda Specjalna: Wielu
- 2000: I Nagroda: CANOE, II Nagroda: V, zauważono zespół Radka Stachurskiego
- 1999 - Konkurs Debiutów: Sailor
- 1998 - I Nagroda: Stara Kuźnia, II Nagroda: Kliper, III Nagroda: Prezes i Załoga, Wyróżnienie: Plumbers
- 1996 - Wyróżnienia: Koga, Przylądek DObrej Nadziei, Piranie
- 1993 - I Nagroda: Na Umrzyka Skrzyni, II Nagroda: Perły i Łotry Shanghaju, Wyróżnienie: Sekstans