Od tamtej pory minęło wiele lat... a czas goni jak szalony. Mamy już kolejne lato, kolejne, coraz większe upały... Festiwal „Z wiejskiego podwórza” ewoluuje. Od lat. Już za parę dni rozpocznie się jego dwudziesta czwarta edycja. Dobry to moment, żeby tuż przed ponownym ożywieniem plenerów GOK-u wyróżnić dziesięć elementów, które stanowią niepodrabialny smak tego festiwalu i świetnie się uzupełniają z programem sceny głównej.
1. Stara rampa kolejowa
To magiczne miejsce, które łączy fanów folku, urbexu i kolei. Tutaj nagrane zostały sceny do teledysku „Clejani Love Song” formacji Taraf de Haidouks przez ekipę Piotra Smoleńskiego. Sami tarafi powiedzieli, że miejsce do złudzenia przypomina im rodzimą wioskę w Rumunii. Na początku istnienia festiwalu stały tutaj wagony kolejowe typu kuszetka, pełniące wówczas rolę festiwalowych miejsc noclegowych. Starzy bywalcy na pewno pamiętają. Na rampie odbyło się wiele spontanicznych jam session, tutaj też poznawali się ludzie, którzy później łączyli się w pary.
2. Estadio Daj Na Luz
Czeremcha autentycznym futbolem stoi. Lokalną dumą jest Środowiskowy Klub Sportowy Kolejarz, założony w 1973 roku. Klub w swej ciekawej historii grał m.in. w IV lidze podlaskiej. W sezonie 2018/2019 zespół uplasował się na 14 miejscu Klasy Okręgowej. Jedną z najbardziej legendarnych i rozpoznawalnych postaci klubu jest Mirek Samosiuk, czynny gracz i trener. To właśnie m.in. dzięki Mirkowi od kilku lat festiwal „Z Wiejskiego Podwórza” ma swoją piłkarską odsłonę w postaci turnieju piłki błotnej, gromadzącą na „Kahance” (dawnych gliniankach, położonych na rubieżach Czeremchy), nazywanej także Estadio Daj Na Luz, coraz większe rzesze fanów futbolu. Sam turniej ma status międzynarodowego. Turniej wygrywały m.in. ekipy Orła Kleszczele, Oldboys Czeremcha, a także zespoły z Białorusi. Obecna edycja będzie piątą z rzędu.
3. Konferencja prasowa ze śniadaniem
Zaczynało się skromnie ale od kilku lat, już regularnie, w piątkowe poranki sala kinowa GOK-u gości dziennikarzy, aktywistów i zwykłych uczestników dyskusji. Często omawiano miejsce i rolę folku w mediach, zawsze przegryzając kanapki z podlaskimi smakami. Tym razem tematem będzie „Kultura, a medycyna ludowa – społeczne, kulturowe i prawne aspekty medycyny alternatywnej”. Zapraszamy już od 12:00 rano!
4. Warsztaty
Są one niezbędnym elementem festiwalu i dziś trudno go sobie bez nich wyobrazić. Przez lata można było na nich ćwiczyć grę na bębnach, fujarach, cymbałach i innych instrumentach. Miłośnicy ludowego rzemiosła wytrwale tworzyli wycinanki, motanki czy „lepili garnki”. W tym roku odbędą się m.in. warsztaty robienia kul bokashi, prowadzone przez Nicole Grospierre, tradycyjnie warsztaty ukraińskiego śpiewu (płatne) prowadzone przez Ludmiłę Wostrikową, i inne Sprawdźcie jakie jeszcze.
5. Kulinaria
Podlasie nie tylko muzyką stoi ale i regionalną kuchnią. Ci, którzy w niedzielne, wczesne popołudnie będą już odświeżeni po gorączce sobotniej nocy, mogą skosztować lokalnych specyjałów, które walczą o kulinarny laur. Wielu z weteranów festiwalowych pamięta śp. Macieja Kuronia i jego wielkie kociołki... W tym roku niedzielny plenerowy konkurs regionalnej kuchni podlaskiej nadzorować i oceniać będą Joanna Jakubiuk, Giena Mientkiewicz, Zbyszek Kmieć i Joanna Kuroń.
6. DJ
Aftery z „muzyką mechaniczną” są nieodłączną częścią wielu festiwali. Podobnie jest w Czeremsze. Były sety turbofolkowo-manelowe, byli spece od klubowych rytmów z Ameryki Południowej i Meksyku. Od lat DJ Woj rytmicznie kręci gałkami w stylu bałkańsko-klezmersko-bliskowschodnio-cyryliczno-klubowym, rozkręcając sety taneczne, będące alternatywą dla discopolo. W tym roku w piątek i sobotę, zaraz po zakończeniu głównych gigów.
7. Słowo mówione i obrazem przedstawione
Czeremcha słynie ze spotkań z ludźmi, którzy mają coś do powiedzenia. Sala GOK-u gościła m.in. Adama Wajraka i Andrzeja Bieńkowskiego. Podczas festiwalu prezentowano wiele multimediów z różnych wydarzeń kulturalnych z całego świata, odbywały się pokazy slajdowe, spektakle teatralne grup amatorskich i profesjonalnych a i nie zabrakło tappingu kina niemego. Tegoroczne atrakcje w tej festiwalowej zakładce będą liczne! W sobotę odbędzie się spotkanie z Vitalem Voranau, dudziarzem i autorem książki „Szeptem”, pokaz filmu nakręconego przez kobiety z Północnego Wschodu (w ramach „Filmowe Podlasie Atakuje”) oraz pokaz obrzędu weselnego z Białorusi. W niedzielę już o 10:00 zobaczymy plenerowy spektakl teatralny „Kukła z Wiejskiego Podwórza” w wykonaniu Teatru Pod Orzełkiem, a Nicole Grospierre Słomińska opowie „O stanie Ziemi czyli czego możemy się spodziewać w najbliższych dziesięcioleciach i co EM-y mają z tym wspólnego”, a Wiesław Rozbicki, autor wielu książek o Podlasiu zaprosi na spotkanie autorskie.
8. Harmonijkarze
Konkurs dla miłośników gry na harmonijkach ustnych przybył na pogranicze polsko-białorusko-ukraińskie z krakowskich ulic razem z Łukaszem Wiśniewskim. W tym roku odbędzie się już szósta edycja tego konkursu, w którym można było już usłyszeć przeróżne nurty muzyczne, no może z wyjątkiem hip-hopu, chociaż nic nie jest wykluczone.
9. Staszek Jaskułka
Bez niego nie byłoby całego klimatu i jedynej takiej konferansjerki na świecie. Po prostu.
10. Pociąg festiwalowy i jego pasażerowie
Od lat Koleje Mazowieckie podstawiają w piątek bezpłatny pociąg na stacji Warszawa Wschodnia, który. w niedzielę, około 21:00 wyruszy w drogę powrotną do stolicy... Na jeden z pierwszych kursów ruszył ten skład:
Później trafiały się nawet składy dwuwagonowe a podróż urozmaicały mniej lub bardziej filozoficzne rozmowy o życiu, sztuce, węgierskiej kuchni, stanie środowiska i muzyce. A powroty z reguły były mocno rozśpiewane. Tak będzie i w tym roku!
Poza tym oczywiście festiwal w Czeremsze to muzyka folkowa i etniczna. Zapiątek 19-21 lipca uświetnią na żywo Summana, Karolina Cicha i Spółka, Mamadou Diabate & Percussion Mania i Muzykanci (piątek), Stój Katarzyno, Felix Shinder i Dengi Vpered, CSÁNGÁLLÓ, Fanfara Transilvania i Czeremszyna (sobota), a w niedzielę wieczorem pojawi się w Czerwmsze m.in. Oreada.
XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”, 19–21.07.2019, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia