Freemuse jest międzynarodową organizacją walczącą o prawa prześladowanych muzyków i kompozytorów. Jej działalność polega na dokumentowaniu przypadków łamania praw artystów, pomaganiu twórcom oraz nagłaśnianiu problematyki wolności wyrażania poglądów. Podczas swojej dwunastoletniej działalności ujawnili przypadki łamania praw muzyków w ponad stu krajach.
Deeyah jest piosenkarką urodzoną w Norwegii w muzułmańskiej rodzinie pochodzącej z Pakistanu. Jej prawdziwe imię to Deepika. Podążając muzyczną drogą stale spotykała się z prześladowaniami. Emigrowała kolejno najpierw z Norwegii do Wielkiej Brytanii, a potem do Stanów Zjednoczonych. Przerwała swoją karierę w 2006 roku aby poświęcić się walce o prawa twórców.
Freemuse i Deeyah postanowili połączyć swoje siły i z pomocą norweskiego wydawnictwa Grappa Musikkforlag wydali płytę "Listen to the Banned", na której nagrano utwory artystów pochodzących z krajów, w których ogranicza się swobodę twórczą. Są prześladowani ponieważ walczą o podstawowe wartości: prawo do nieskrępowanego wyrażania poglądów, równouprawnienie, przestrzeganie praw człowieka, demokrację. Na płycie nagrano utwory artystów pochodzących z krajów Afryki i Azji - w większości tworzących jednak poza granicami swoich ojczyzn, ze względu na grożące im represje i długoletnie kary więzienia.
Chciała śpiewać dla wszystkich
Mahsa Vahdad jest prześladowana ponieważ w Iranie piosenkarki mogą śpiewać publicznie jedynie podczas koncertów tylko dla kobiet. Ona postanowiła walczyć o prawo do występowania przed każdą publicznością. Może koncertować tylko poza granicami Iranu.
Symbol powrotu wolności
W Afganistanie podczas panowania Talibów zakazane było podejmowanie wszelkich przedsięwzięć muzycznych, telewizyjnych i kinematograficznych. Farhad Darya stał się symbolem powrotu sztuki. Po upadku Talibów był jednym z pierwszych artystów, których muzyka pojawiła się w radiu.
Walczył o demokrację
Lapiro de Mbanga walczy o demokrację w Kamerunie. Sprzeciwił się zmianom w konstytucji dającym prezydentowi prawo do bezterminowego zajmowania swojego stanowiska. Za swoją działalność został skazany na trzy lata więzienia i grzywnę w wysokości 640 000 dolarów.
Zacytował Koran
Libański piosenkarz Marcel Khalife został oskarżony o bluźnierstwo po tym jak w jednej ze swoich piosenek zacytował wers z Koranu. Oskarżający muzyka sunnicki przywódca twierdził, że śpiewanie cytatów z Koranu jest zakazane. Ostatecznie artysta został uniewinniony.
W obronie wolności
Chiwoniso Maraire sprzeciwiała się korupcji i prowadziła działalność w obronie wolności słowa. Opuściła Zimbabwe w 2007 roku po prześladowaniach jakie spotkały ją ze strony policji.
Sprzeciwił się korupcji
Pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Tiken Jah Fakoly walczył z korupcją w swoim kraju. Otwarcie demaskował jej przejawy. W wyniku działań represyjnych, w których zginęło kilku jego przyjaciół uciekł do Mali, gdzie uzyskał azyl polityczny.
Promuje pokój i miłość
W pochłoniętym przez wojnę domową Sudanie tworzy Abazar Hamid. Jego piosenki propagują pokój i miłość. Twórczość artysty jest cenzurowana przez władze. Po tym jak walczył o swoje prawa przed sądem pozwolono mu nagrać dwie płyty w zamian za zobowiązanie, że nigdy nie zaśpiewa utworu "Enough".
Ofiara polityki
Kamilya Jubran jako Palestynka z izraelskim paszportem ma ograniczone możliwości podróżowania ze względu na międzynarodowe konflikty polityczne. Mieszka w Paryżu, gdzie od 2002 roku prowadzi solową działalność artystyczną.
Bronił dziedzictwa
Ujguristan to autonomiczny region Chińskiej Republiki Ludowej. Pochodzi stamtąd Kurash Sultan. Walczył o niezależność swojej ojczyzny oraz o zachowanie jej odrębności językowej i kulturowej. W 1990 roku otrzymał azyl od władz Szwecji. Zmarł w roku 2006.
Walczy o tożsamość
Wywodzący się z mniejszości Kurdyjskiej Ferhat Tunç jest twórcą zakazanym przez tureckie władze. Walczy o prawo do posługiwania się swoim językiem i propagowania swojej kultury. W 1979 roku w wyniku prześladowań wyjechał na sześcioletnią emigrację do Niemiec.
Śpiewa o zamordowanych
W swoich piosenkach Aziza Brahim śpiewa o wolności i prawach człowieka. Jej muzyka jest zakazana przez władze Maroka ponieważ śpiewa o ludziach torturowanych i zabijanych podczas konfliktu z Algierią.
Chce pokoju
Haroon Bacha tworzy obecnie w Nowym Jorku. Musiał wyjechać z Pakistanu ponieważ był prześladowany przez religijnych ekstremistów za to, że w swojej muzyce głosił pokój i pluralizm polityczny.
Przeciw cenzurze
Fadal Dey opowiada światu o cenzurze jaka panuje na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jego piosenka "Bat Government" nawołująca do wprowadzenia demokracji w Afryce została ocenzurowana przez radio i telewizję.
Śpiewa po arabsku
Amal Murkus jest Palestynką mieszkającą w Izraelu. Śpiewa o cierpieniu, smutku i nadziei. Przeciwstawia się marginalizacji kultury arabskiej przez izraelskie media.
Oprócz wielkiej idei jaka towarzyszy wydawnictwu trzeba też podkreślić jego wysoki poziom muzyczny. Wyselekcjonowani piosenkarze i piosenkarki są znani na świecie, byli zapraszani na międzynarodowe festiwale i targi muzyczne. Płyta jest bardzo ciekawa ze względu na zaprezentowany na niej krąg kulturowy. Każdy z artystów przedstawia muzykę swojej ojczyzny co czyni płytę przekrojowym wydawnictwem zapoznającym odbiorców z kulturą Afryki i Azji.
Płytę "Listen to the Banned" można nabyć w wydawnictwie Grappa Musikkforlag kontaktując się z Melanie Arends (melanie@grappa.no). Koszt płyty wynosi 20 euro + 11 euro kosztów wysyłki.
Mamy do rozdania pięć egzemplarzy tego niezwykle wyjątkowego wydawnictwa więc spodziewajcie się w najbliższych dniach jakiegoś konkursu.
Jeśli chcielibyście wspomóc Freemuse w działalności na rzecz prześladowanych artystów to wszelkie informacje o możliwych formach pomocy znajdziecie na stronie http://freemuse.org/sw2132.asp.