Dwudniowy konkurs, recitale zaproszonych gości, specjalny program poświęcony Leonardowi Cohenowi, tradycyjny koncert galowy „Premiery i Interpretacje”, recital gwiazdy i wreszcie scena offowa – to wszystko będzie można zobaczyć i usłyszeć w warszawskich ośrodkach kultury i studiach radiowych od 18 do 26 listopada.
OPPA rozpocznie się w sobotę (18 listopada) od przesłuchań półfinałowych Konkursu. Każdy z uczestników wykona dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką, a Rada Artystyczna wybierze spośród nich najlepszych, którzy wystąpią następnego dnia czyli w niedzielę (19 listopada) w Wielkim Finale. Wówczas, gdy obradować będzie Jury, wystąpi ubiegłoroczny laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty, ukraiński bard Anatol Gvozdecki.
W poniedziałek (20 listopada) będzie można usłyszeć i zobaczyć zasłużonych przedstawicieli turystycznego oblicza piosenki autorskiej, krakowską grupę „Kociołek”. Zespół istnieje już blisko 50 lat i stworzył takie turystyczne hity, jak: Od Turbacza, Jesień w górach, Pusto w Gorcach, Wrzesień, Biegłaś zboczem i wiele innych. Będzie dużo wspólnego śpiewania.
We wtorek (21 listopada) Tomasz Kordeusz swym recitalem będzie promował wydaną w ub. roku autorską płytę pt. „Jedwabiście”.
W środę (22 listopada) swe recitale dadzą: Łukasz Majewski z piosenkami ze swej nowej płyty pt. „Niebajka” oraz Marek Andrzejewski z programem zapowiadającym jego najnowszy album „Lublimania”.
W czwartek (23 listopada) przedstawiony zostanie program słowno-muzyczny "Tribute to Leonard Cohen", poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku światowej sławy bardowi kanadyjskiemu.
W piątek (24 listopada) odbędzie się tradycyjny, dwuczęściowy Koncert Galowy pt. „Premiery i Interpretacje OPPA 2017”. W pierwszej części publiczność będzie wybierać najlepszą jej zdaniem piosenkę premierową, a zwycięzca tego plebiscytu otrzyma specjalnie wygrawerowaną kryształową statuetkę.
W sobotę (25 listopada) wystąpi jeden z legendarnych rosyjskich bardów pokolenia Okudżawy, osiemdziesięciojednoletni Julij Kim, który w czasach sowieckich miał zakaz występów pod własnym nazwiskiem, a dziś jego dyskografia obejmuje ponad 20 pozycji. Jego utwory są zamieszczone w prawie wszystkich antologiach pieśni autorskiej oraz w wielu antologiach współczesnej poezji rosyjskiej. To wielka gwiazda tegorocznej OPPY.
W niedzielę (26 listopada), na zakończenie Festiwalu art-club praCoVnia gościć będzie scenę otwartą oFF OPPA. W tym kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mają szansę wystąpić, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się, ci którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Przewidziane są też występy gościnne organizatorów i jurorów OPPA. Maraton oFF OPPA tradycyjnie prowadzi Tomasz Drachal.
Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia" oraz na oficjalnej stronie festiwalu.
35 Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA, 18-26.11.2017, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia