Jedną z najciekawszych imprez Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny są "Żywieckie Gody", prezentujące lokalny folklor typowy dla okresu od Bożego Narodzenia aż do końca karnawału. W tym to czasie po beskidzkich wsiach chodzili kiedyś kolędnicy i składali gospodarzom życzenia, w zamian otrzymując drobne datki. W zależności od rekwizytów, regionu i terminu wizyt różnie ich nazywano. Przykładowo, Dziady Noworoczne pojawiały się w Sylwestra, Trzej Królowie 6 stycznia. Chodzono z kulą, szopką, gwiazdą, turoniem, owsem, kozą... Były też specjalne grupy: Herody, pastuszki, szlachcice i popularne w Trójwsi Beskidzkiej mikołaje.
Z pewnością część z wymienionych powyżej grup kolędniczych wystąpi w czasie przeglądu. Każdy będzie miał szanse zobaczyć i ocenić tych niezwykłych kolędników w czasie dnia plenerowego - tj. 21 stycznia, kiedy to barwny korowód przebierańców przejdzie przez główne ulice Żywca. Należy być przygotowanym na to, że uczestnicy konkursu mogą usiłować wciągnąć do wspólnej zabawy również widzów, tłumnie przybywających na tę imprezę nawet spoza regionu.
Część konkursowa "Żywieckich Godów" odbywa się pod dachem, w tym roku potrwa dwa dni (21-22.01). Występy zwykle ocenia jury złożone z etnografa, muzyka i choreografa. Zespoły podzielone są na dwie główne kategorie: dorośli i dzieci, a wśród nich dodatkowo na grupy inscenizujące obrzęd oraz grupy kolędnicze.
Jak piszą organizatorzy - Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej:
- "Założeniem programowym Żywieckich Godów jest kultywowanie i popularyzacja ludowych obrzędów i tradycji związanych z okresem od początku grudnia poprzez Święta Bożego Narodzenia, zwyczaje Nowego Roku do końca Mięsopustu."
Jedną z głównych atrakcji plenerowego dnia Godów jest odbywający się na żywieckim rynku konkurs trzaskania z bata. To lokalny noworoczny zwyczaj grup kolędniczych. Tym razem rywalizacja rozpocznie się 21 stycznia po korowodzie przebierańców, a zwycięzcę wyłoni specjalna komisja. W regulaminie czytamy, że kryteriami wyboru będą: sprawność posługiwania się rekwizytem, rytmiczność i dynamika uderzeń oraz ciekawy zestawy elementów ruchowych wykonywanych w trakcie trzaskania z bata. Baty w dłoń, chciałoby się rzec.
Zwycięzcy Żywieckich Godów zaprezentują się w koncercie laureatów 29 stycznia, zapowiada się huczna i świszcząca zabawa!
Szczegóły wydarzenia tu
Źródło: www.mck.zywiec.pl
Żywieckie Gody 2012, 21-29.01.2012, ulice Żywca i Środowiskowy Klub Papiernik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu