Szlakiem Kolberga to nazwa nowego cyklu dokumentalnego, mającego na celu popularyzację niestylizowanej muzyki wiejskiej, takiej, jaką jeszcze czasem można usłyszeć na niektórych polskich wsiach. Ogółem powstanie 10 odcinków, które zostaną wyemitowane w TVP Kultura. Przedsięwzięcie jest dziełem trójki osób - Michała Pietrusiewicza (pomysłodawca cyklu, autor scenariusza), Grzegorza Jankowskiego (pomysłodawca i reżyser) i Elżbiety Rottermund (scenariusz, reżyseria). Ale Szlakiem Kolberga to nie tylko propozycja dla fanów korzennej, oberkowej nuty.
- "Cykl jest skierowany do osób, które nigdy nie słyszały prawdziwej polskiej muzyki ludowej albo mają o niej błędne wyobrażenie. Chcemy pokazać, jak brzmi tradycyjny polski śpiew, czy tradycyjny repertuar skrzypcowy. W związku z 200 rocznicą urodzin Oskara Kolberga chcemy przybliżyć jego postać i dzieła, których fragmenty lektor czyta w programie. Jeździmy w miejsca, w których uczony prowadził badania. Dzięki obecności znanych muzyków, których zaprosiliśmy do naszego programu, a są to m.in. Gaba Kulka, Misia Furtak, Tymon Tymański, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki, Mateusz Pospieszalski, Czesław Mozil, chcemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców" - napisał nam o idei cyklu jego pomysłodawca i współscenarzysta, pasjonat muzyki tradycyjnej, Michał Pietrusiewicz.
Program ma dynamiczną, filmową narrację, tak charakterystyczną dla współczesnych programów telewizyjnych. Podpytaliśmy, jak wyglądało spotkanie znanych artystów - celebrytów, z wiejskimi muzykantami, czy było to coś na kształt "zderzenia kultur"?
- "Uczestniczymy w muzycznym spotkaniu dwóch światów. Gwiazdy uczą się od mistrzów muzyki ludowej, gry na skrzypcach, akordeonie, śpiewu, tańca. Nauka tradycyjnego polskiego repertuaru okazuje się bardzo trudna. Pokazujemy wyjątkowość, zawiłości i skomplikowanie naszej muzyki. Obserwujemy też niezwykłą nić porozumienia, jaka się tworzy między muzykami, których teoretycznie wszystko powinno dzielić. Spotkanie na gruncie muzyki pozwala się im bliżej poznać, polubić, porozmawiać o życiu, trudnościach, o sobie… Chcemy też zadawać trudne pytania np. dlaczego Polacy tak powszechnie wstydzą się polskiej muzyki ludowej i dlaczego nie czują z nią łączności. Bardzo dziękujemy gwiazdom, które zgodziły się wziąć udział w naszym programie. Tylko prawdziwi, pewni siebie i swojej wartości artyści są gotowi pozwolić pokazać się w sytuacji, kiedy nie potrafią czegoś zagrać czy zaśpiewać, są zaskoczeni czymś nowym, co z początku wydaje się bardzo trudne. Pokazujemy te wzloty i upadki" - dodał Michał.
To wszystko będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę, 14.09, w TVP Kultura o 11:30.
W pierwszym odcinku Tymon Tymański odwiedzi znakomitą skrzypaczkę-prymistkę z Bukowiny Tatrzańskiej, Stanisławę Galicę-Górkiewicz. Za tydzień, 21.09, w drugim odcinku Zbigniew Wodecki spotka się z mistrzynią gry na skrzypcach z okolic Rzeszowa, Albiną Kuraś. Będziemy przypominać Wam o kolejnych odcinkach w dziale "Folk w mediach".