To zupełnie nowy sposób na zdobycie funduszy, który przyszedł do nas z Zachodu. Udziałowe finansowanie przez społeczność jest przez ekonomistów określane jako crowdfunding (od ang. słowa crowd - tłum). Pierwsze platformy tego typu - m.in. Polakpotrafi.pl, pojawiły się w Polsce w 2011 r i szybko zdobyły swoich zwolenników.
Właściciele Polakpotrafi.pl. podkreślają zalety swojego pomysłu: autorzy zachowują prawa do wszystkich swoich dzieł i oferują darczyńcom unikatowe w każdym przypadku usługi, produkty i doświadczenia. Mogą to być też usługi, które mają wartość niematerialną (np. spotkanie ze znanym artystą), ale istnieją pewne warunki. W części informującej o działaniu serwisu czytamy:
- "Projekt musi osiągnąć zakładany cel finansowy zanim skończy się czas przewidziany na jego sfinansowanie. Jeśli tak się nie stanie, darczyńcy otrzymują całość wpłaconych środków z powrotem, a twórca projektu nie otrzymuje pieniędzy" - ta motywacja skłania autora do realnej analizy biznesowej swojego przedsięwzięcia. Należy również oszacować czas, w którym projekt ma zostać zrealizowany. Jedyną opłatą pobieraną przez serwis (i to tylko od zrealizowanych projektów) jest obecnie 2,5% od łącznie zebranej kwoty. Od początku istnienia Polakpotrafi.pl do tej pory internauci wpłacili około 250 tys. zł, wspierając różne projekty.
Od niedawna dwa polskie zespoły, związane ze sceną folkową, próbują dzięki temu serwisowi zdobyć środki na wydanie swoich płyt.
Angela Gaber Trio postanowiło powalczyć o dofinansowanie wydania debiutanckiej płyty "Opowieści z ziemi". Zespół powstał w 2011 r i gra muzykę oscylującą między jazzem, ethno a folkiem. W grudniu ub.r. zdobył III miejsce na prestiżowym festiwalu Mikołajki Folkowe. "Nagrania do nowej płyty już są zrobione, potrzeba nam tylko pieniędzy na jej wytłoczenie" - mówi liderka tria, Angela Gaber, w filmie skierowanym do potencjalnych darczyńców, zamieszczonym na profilu swojego projektu.
Z kolei Stilo to zespół, który ma już ugruntowaną pozycję na polskiej scenie etno-jazzowej, choć sami wolą określać swoją muzykę jako "alternative etno". Powstał, jako duet, jesienią 1997 roku w Warszawie za sprawą Wojciecha Stasiaka, kompozytora i gitarzysty. Poprzez PolakPotrafi.pl muzycy także chcą zdobyć brakujące fundusze na swój nowy, piąty album studyjny, nad którym trwają już zaawansowane prace (ma się ukazać pierwszego dnia wiosny). I także zabiegają o nie m.in. tą filmową etiudą ze studia:
Każda z obu grup na Polakpotrafi.pl założyła swój profil, na którym stara się jak najlepiej zaprezentować swój projekt. W zamian, w zależności od wpłaconej kwoty, zespoły oferują darczyńcom: utwór/utwory mp3 z dedykacją, pozdrowieniami na profilu facebook; nowy album w wersji mp3 lub na CD, bilety na koncert, dedykację w książeczce do nowej płyty, specjalne materiały promocyjne, wizytę na próbie, lekcje indywidualne lub warsztaty z całym zespołem, prywatny koncert. Można też zostać mecenasem płyty, ale to już propozycja dla majętnych.
Będziemy śledzić losy powyższych projektów, a przyszłość pokaże czy finansowanie społecznościowe stanie się "ratunkiem" dla folkowej fonografii.