Wielokrotnie pisaliśmy o Małgorzacie Babiarz, założycielce Megitza Quartet, która po latach spędzonych w Stanach Zjednoczonych postanowiła kontynuować karierę w Polsce. Latem br artystka rozstała się z pierwszym, "amerykańskim" składem zespołu i zaprosiła do współpracy polskich muzyków. Mimo że w tym roku ukazały się jej dwie płyty, Megitza nie spoczęła na laurach i przed świętami nagrała jeszcze trzeci (sic!) album "Dobra Nowina - kolędy i pastorałki świata".
To na pewno gratka dla miłośników folku i etno - znajdziemy tu utwory ze Słowacji, Ukrainy, Serbii, Włoch oraz autorskie kompozycje o tematyce świątecznej. Co ciekawe, serbska kolęda "Božic Je" ma nawet bardzo taneczny charakter, choć na płycie przeważa tak ulubiona przez Megitzę stylistyka etno-jazzowa. Płyta jest rzeczywiście różnorodna i odsłania inne, bardziej refleksyjne oblicze Małgorzaty Babiarz.
Kolejnym atutem krążka jest wsparcie wokalne ze strony Renaty Przemyk, znanej z kręgów piosenki poetyckiej i alternatywnej. Obie artystki możemy zobaczyć w klipie "Jezus Malusieńki" zapowiadającym cały album. Autorem video jest Piotr Smoleński. Album nagrano już z nowym, polskim składem Megitza Quartet, do którego należą teraz: Jarosław Dzień (gitara); Jakub Mietła (akordeon), Damian Niewiński (bębny, instrumenty perkusyjne) oraz, założycielka grupy, Małgorzata Babiarz (kontrabas, śpiew).
Kolejną ciekawą propozycją kolędową jest wydana jeszcze pod koniec listopada płyta "Od Kocudzy do Betlejem". To wspólny projekt lubelskiej kapeli Drewutnia oraz pań z grupy śpiewaczej Jarzębina, rozsławionej w mediach dzięki "Koko, Euro Spoko"- hymnowi na Euro 2012. Muzycy z Drewutni byli autorami i wykonawcami aranżacji, a panie "zajęły się" partiami wokalnymi. Jest to połączenie lokalnych folkowych sił, bo oba zespoły pochodzą i działają na terenie woj. lubelskiego. Drewutnia specjalizuje się w muzyce inspirowanej tradycjami pogranicza II Rzeczypospolitej, natomiast repertuar Jarzębiny w dużej mierze stanowią pieśni obrzędowe z ziemi janowskiej i biłgorajskiej. Album promuje kolęda Jezusa Narodzonego Wszyscy Witajmy. Cały krążek stanowi 10 utworów, mniej znanych kolęd i pastorałek, wykonanych na tradycyjnych, akustycznych instrumentach, których brzmienie znane jest fanom folku z koncertów Drewutni.
Przypomnijmy, że kolędy nagrywał także zespół Horpyna, płyta ma się ukazać lada moment.