W tym roku po raz dziesiąty odbędzie się jeden z największych i najciekawszych festiwali world music w Polsce, poznański Ethno Port. W programie uznani artyści z Polski ale głównie ze świata, oraz cała masa wydarzeń okołofestiwalowych, a wszystko potrwa aż 4 dni, od 8 do 11 czerwca.
Obok 16 koncertów odbędą się liczne wydarzenia jak warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności. Od kilku lat tematem przewodnim Festiwalu jest refleksja nad, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców.
Z okazji jubileuszu wrócą do Poznania ci, którzy gościli już na Ethno Porcie podczas wcześniejszych edycji, ale pojawią się też oczywiście nowi wykonawcy. Nie zabraknie również polskiej reprezentacji.
Wystąpią między innymi: Ballaké Sissoko (Mali), DakhaBrakha (Ukraina), Danyèl Waro (Reunion), Driss El Maloumi (Maroko), Félix Lajkó Trio (Węgry), Iva Bittová & Čikori (Czechy), Los Pirañas (Kolumbia), Mari Boine (Norwegia), Taraf de Haïdouks (Rumunia), Trio López/Petrakis/Chemirani (Hiszpania/Grecja/Francja), Mosaik, Adam Strug Kompania czy Kacper Malisz, tym razem nie z rodziną, a w towarzystwie indyjskiego muzyka Bhattacharya. Wykłady poprowadzi też m.in. Maciej Rychły, a warsztaty dla dzieci o tym jak ze śmieci zrobić grające instrumenty etniczne - Malwina Paszek, oboje znani dobrze fanom ze sceny etnofolkowej.
- "Całe to radosne święto muzyki world, nie miałoby większego sensu bez jasnego, społecznego przekazu, że piękno świata polega na jego różnorodności, a prawa jego mieszkańców są równe. Od dwóch lat tematem przewodnim Festiwalu jest refleksja nad, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców. Tym razem, w bloku filmowo-dyskusyjnym „To nas dotyczy”, realizowanym wspólnie z Polską Akcją Humanitarną, spróbujemy opowiedzieć o sytuacji w rejonach świata, w których głód, przemoc i wyzysk skłaniają ludzi do podjęcia niezwykle ryzykownej decyzji o porzuceniu rodzinnych stron" - piszą w programie organizatorzy. I zapraszają na spotkania ze wspaniałymi gośćmi – Janiną Ochojską i Arturem Domosławskim. Odbędzie się też pokaz filmów: "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak i "Złota klatka", w reżyserii Diego Quemada-Diez.
Słowem, nie samą muzyką będzie żył Ethno Port.
Szczegółowy program znajdziecie na stronie festiwalu, listę koncertową w naszych "wydarzeniach".
Uwaga: Jako patron medialny będziemy mieli dla Was bilety - śledźcie naszego facebooka i folkletter. Dwa: na festiwalu będzie dostępny też Magazyn FOLK24 nr 1/2017 - pytajcie na stoiskach organizatora.
X Ethno Port, 8-11.06.2017, Poznań
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia