Od 2010 roku Darek Anaszko, redaktor prowadzący serwisu etno.serpent.pl prowadził wśród dziennikarzy i osób śledzących i opisujących scenę etno-folkową w Polsce plebiscyt-zabawę, podsumowującą to, co mijającego roku ciekawego się na niej wydarzyło, ukazało.
Zabawa trwała trzy lata, a jej wyniki publikowane były na stronie organizatora. Pod tymi linkami znajdziecie wszystkie dotychczasowe podsumowania: 2010, 2011, 2012.
Podsumowania za rok 2013 już niestety nie było. Ponieważ także i w 2014 roku Darek nie bardzo mógł się zająć organizacją i pilotowaniem sondy, zaoferowaliśmy pomoc, by tę ciekawą inicjatywę kontynuować, na co Darek z ochotą wyraził zgodę.
Lekko zmodyfikowaliśmy ankietę i poprosiliśmy kilkunastu dziennikarzy, jak pisał Darek w swoich podsumowaniach, "zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, zarówno tych "analogowych", jak i "elektronicznych", zajmujących się szeroko rozumianym polskim folkiem i muzyką tradycyjną", o to, by przysłali nam odpowiedzi na pytanie o ich zdaniem "etno-folkowe naj..." minionego roku w kilku kategoriach:
- Płyta Roku
- Płyta Roku - Debiut
- Wydarzenie Roku
- Wykonawca Roku
- Wykonawca Roku - Debiut
- Wideo Roku
Poprosiliśmy też naszych ankietowanych o wskazanie najbardziej wyczekiwanej płyty i wydarzenia roku 2015.
Założeniem twórcy było to, by w sondzie udział brali ci, których efekty pracy dowodzą, że tematyka jest im bliska, których wiedza o krajowej scenie wykracza poza znajomość kilku płyt czy wydarzeń, które przedostały się do "szerszego kręgu". W pełni się z tym zgadzamy.
Zasady udziału w naszej folk24etnoserpentowej sondzie oparły się o prosty regulamin z lat ubiegłych, który w skrócie wyglądał tak:
- Można było głosować w dowolnej liczbie kategorii.
- W każdej z kategorii wskazać można było jednego zwycięzcę, maksymalnie trzech, a punktacja wówczas wyglądała następująco: I miejsce - 3 pkty, II - 2 pkty, III - 1 pkt. Jeśli pojawiło się więcej niż 3 wskazania, wszystkie od 3-go otrzymywały 1 pkt.
- W każdej z kategorii głosować można było na płyty lub wykonawców polskich lub w Polsce działających i wydarzenia odbywające się na terenie RP.
- Przy głosowaniach na płyty pod uwagę brane były wydawnictwa, które ukazały się w 2014 r.
- Każdy głosujący miał pełne prawo uznania samemu, co wg niego jest, a co nie jest etno czy folkiem.
- Opublikowane zostaną jedynie zbiorcze wyniki głosowania, bez podawania szczegółowo, kto na kogo głosował.
- Na głosy czekaliśmy do 26 stycznia, później termin, przedłużyliśmy na prośbę kilku osób do końca stycznia.
Podsumowanie sondy, wraz z listą dziennikarzy, którzy wzięli w niej udział, opublikujemy 5 lutego, w czwartek, o godzinie 18:00.