W tym roku w Warszawie zagości pięć zjawiskowych zespołów z Azji pozostających na peryferiach dominujących nurtów muzycznych. Artyści balansujący między tym, co popularne, wpadające w ucho i taneczne, a tym, co wymaga skupienia, otwartości i chęci poznania. Nawiązujący do lokalności jak i współczesnych, ogólnoświatowych trendów.
Po raz pierwszy na scenie festiwalu pojawią się artyści z Nepalu oraz Tajwanu. Jak co roku, gościć będziemy wykonawców z Korei Południowej oraz Japonii. Zaprezentowana zostanie także azjatycko-europejską kolaborację z udziałem jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców sceny elektronicznej. Tegoroczne Radio Azja, jak zapewniają organizatorzy, będzie prawdziwym muzycznym tsunami!
W programie pojawi się zarówno kameralny duet, budujący masywne, pulsujące fale dźwięku, jak i mikro-orkiestra serwująca potężną, hipnotyzującą, audio-wizualną mieszankę elektronicznych soundscapów z brzmieniem klasycznych instrumentów. Będą też momenty ciszy przed burzą i zespoły prezentujące elementy muzyki tradycyjnej, przepuszczone przez pryzmat awangardowych eksperymentów i undergroundowej energii.
Zobaczymy i usłyszymy zatem Jana Jelinka w duecie z Asuną Arashi - z koncertowa premierą materiału z wydanego wiosną albumu "Signals Bulletin". Po raz kolejny pojawi się Night - drzewiej avant metalowa a dziś nawiązująca do muzyki tradycyjnej formacja, która w swojej twórczości inspiruje się bogactwem muzyki Nepalu. J-Dub feat. Waqwaq Kingdom zapewnią nocną dawkę klubowego, japońskiego rave przełamanego dub'em i dancehallem z nawiązaniem do shintoizmu i festiwali masuri. Koreańscy szamani spod szyldu Unsounded Sound Project spowodują, że na scenie pojawi się zarówno gayageum - klasyczna cytra, jak i szamańskie bębny, a autentyczny szamański wokalno-taneczny rytuał stanowić będzie część koncertu. A na koniec tegorocznej edycji Radio Azja wystąpi młody tajwański kwintet Go Go Machine Orchestra, tworzący hipnotyzujące kompozycje na fortepian, marimbę, gitarę, elektronikę i syntezator, które odwołują się do minimalizmu, slowcoru i muzyki perkusyjnej.
Głównym wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie Akademia Radia Azja. Będą to warsztaty muzyczne oraz audiowizualne wykłady nawiązujące do wieczornych koncertów czyli solidny zastrzyk teorii i praktyki podany w przystępnej i angażującej formie. Miejscem spotkań będzie sala warsztatowa TR Warszawa. Wstęp na akademię jest bezpłatny ale obowiązują zapisy!
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.radioazja.pl oraz u nas w dziale Wydarzenia.
04-08.12.2019, Festiwal Radio Azja, TR i Klub 999, Warszawa
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia