Od początku działalności na portalu Folk24 przybliżamy Wam także tradycyjny folk morski. Staramy się pokazać, że to równie atrakcyjna muzyka - zwłaszcza szanty, śpiewane a cappella - co każdy inny rodzaj folku i błędnie przez niewtajemniczonych odbierany („szanty” nie mają dobrej prasy w Polsce).
A folk morski to folk z dawnych żaglowców, wyrósł z muzyki wykonywanej przez marynarzy podczas pracy (szanty) i w czasie wolnym (pieśni kubryku). To muzyka żeglarskich tawern i portowych doków. Nie boimy się twierdzić, że to właśnie na pokładach dawnych żaglowców powstał pierwszy mix kulturalny, powstała muzyka świata. To tam spotykali się irlandzki chłop, z niemieckim drwalem czy polskim flisakiem i śpiewali sobie ludowe pieśni ze swoich stron. Uczyli się ich nawzajem, śpiewali razem, adoptowali do swoich potrzeb.
Tak jest też na Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. Poza standardowymi koncertami wykonawcy łączą się na scenie w różnych konfiguracjach, by wspólnie pośpiewać znane wszystkim pieśni, zagrać tradycyjne melodie. Do tych wykonań aktywnie włącza się też publiczność, jak dawna załoga, odpowiadając na zaśpiewy szantymenów. Dlatego na Festiwalu „Nad Kanałem” można usłyszeć zarówno grupy wieloosobowe, jak i solistów, bo bez prawdziwych szantymenów, nie byłoby prawdziwego szantowego festiwalu.
Gospodarzem imprezy jest gliwicki zespół Sąsiedzi,
to ich kontakty nawiązane na zagranicznych festiwalach marynistycznych, owocują później zaproszeniami niezwykłych gości do Gliwic. Dwa lata temu pojawił się tu szantymen z Irlandii - Pat Sheridan. Rok temu Amerykanin - wybitny znawca i propagator szant i pieśni morza - Geoff Kaufman. W tym roku także pojawi się w Gliwicach szantymen z krwi i kości - Jim Mageean z Anglii.
Polskę reprezentować będą Marek Szurawski i nie śpiewający dotąd solo na scenach, Jerzy Ozaist. Szurawski pojawi się w duecie z jednym z najlepszych żeglarskich bardów w Polsce - kolegą z zespołu Stare Dzwony - Ryszardem Muzajem, a zaprezentują materiał z nagrywanej właśnie, pierwszej ich wspólnej płyty.
Tytuł koncertu głównego to „Wczoraj i dziś”. Dlatego mistrzom morskiej tradycji towarzyszyć będą ci, którzy inspirują się nią, ale zaadaptowali ją na swój sposób, a będą to, obok gospodarzy, kolejni goście z zagranicy - trio The Young’Uns (prawdziwe młode strzelby sceny folkowej w Anglii)
oraz Banana Boat,
i najmłodszy stażem, Wbrew Pozorom.
W tegorocznym programie dwie nowości. Folkowy koncert na inaugurację, muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Duan i niedzielny koncert dla dzieci zespołu Flash Creep. Festiwal zakończy niedzielny koncert współczesnej piosenki żeglarskiej w wykonaniu Flash Creep i Szkockiej Trupy. Obie formacje stworzone przez zasłużonych dla sceny folku morskiego muzyków.
Poza tym pokaz slajdów ("Horn" Tomka Szewczyka), pokaz filmu ("Optimista" Kryspina Pluty), all hands na rynku i w tawernie.
Zapraszają: Stowarzyszenie GTW, Fundacja FOLK24 i zespół Sąsiedzi, a szczegóły znajdziecie na festiwalowej stronie i w naszym dziale „wydarzenia”.
Bilety dostępne są w naszym sklepie.
V Festiwal Morza „Nad Kanałem”, 24-26.10.2014, Gliwice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia