Pierwotnym celem tego festiwalu było ukazanie różnorodności kulturowej i etnicznej terenu województwa podlaskiego, ale wobec wielkiego zainteresowania imprezą płynącego z zagranicy, rozszerzono formułę o gości z innych krajów - Greków, Chorwatów, Turków, a nawet Hindusów. Festiwal zdobył szybko renomę i uznanie wśród publiczności.
W tym roku szósta już edycja Podlaskiej Oktawy Kultur, bo o niej mowa, odbędzie się w dniach 22-28 lipca. Tradycyjnie najwięcej zespołów prezentować będzie kulturę zamieszkałych w województwie podlaskim mniejszości - Białorusinów, Litwinów, Romów, Rosjan, Tatarów, Ukraińców i Żydów. Z bardziej egzotycznych gości zagranicznych wymienić należy Izarelski Teatr Tańca, teatr taneczny Escada z Armenii, grupę Kabatas z Turcji, zespół Ribarska Banja z Serbii, Les Colporteurs z Francji oraz Igora Milsteina z grupą klezmerską Nächama (Niemcy).
Choć festiwal ma przede wszystkim charakter folklorystyczny i tego rodzaju grup jest tu najwięcej, nie oznacza, że miłośnicy folku nie będą usatysfakcjonowani. W tym roku w ramach Oktawy wystąpi silna reprezentacja tego nurtu, m.in. Karolina Cicha z Bartem Pałygą (projekt "Wieloma językami"), etno-jazzowa Sarakina, klezmerski Samech oraz inspirujący się teraz Nowym Orleanem zespół Folk Brothers. Szczegóły dotyczące koncertów Sarakiny znajdziecie w dziale "wydarzenia".
Artystów związanych z folkiem będzie można też usłyszeć już 22 lipca, w trakcie spektaklu Ukrainność, inaugurującego cały festiwal. Pod kierownictwem Sergija Okhrimchuka (skrzypce) i Anny Okhrimchuk, do poezji polskiej i naszych wschodnich sąsiadów, przygrywać będą znani muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) oraz lider kultowego zespołu Open Folk, Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte). Autorką przedstawienia jest, pochodząca z Białegostoku, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Magdalena Warzecha.
Ciekawie zapowiada się również występ, rzadko słyszanej w Polsce, Częstochowa Pipes & Drums (28.07 Białystok) - jedynej polskiej orkiestry dudziarskiej, wykonującej tradycyjną szkocką muzykę. Dodajmy, że dotychczas w ramach Oktawy zagrały czołowe polskie zespoły folkowe: Czeremszyna, Orkiestra Św. Mikołaja, Čači Vorba, Maria Pomianowska z Zespołem Polskim.
Jak zwykle festiwal odbywa się z wielkim rozmachem, w kilkunastu miejscowościach woj. podlaskiego, a zwieńczy go koncert galowy przy białostockim Ratuszu, w niedzielę 28 lipca.
Po szczegóły obszernego programu odsyłamy na stronę organizatora.
A tak Podlasie zaprasza na tegoroczny festiwal:
Źródło: www.oktawa.woak.bialystok.pl
Podlaska Oktawa Kultur, 22-28.07.2013, woj. podlaskie
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia