Jak co roku, w trzeci weekend lipca, warto wybrać się na Podlasie. Odbywa się tu festiwal, na który od ponad 20 lat zjeżdżają fani folku z całej Polski. Bogactwo programu sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można wybierać spośród różnorodnych propozycji koncertowych, warsztatów tańca, gry i śpiewu, pokazów filmowych, wystaw, spektakli teatralnych, prezentacji rękodzieła ludowego oraz kuchni regionalnych. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze, a gospodarzem znany w Polsce zespół folkowy Czeremszyna.
W tym roku główne dni festiwalowe przypadają na 19-21 lipca, ale przez kilka kolejnych, aż do 24 lipca, potrwają jeszcze warsztaty śpiewu tradycyjnego, prowadzone przez Ludmiłę Wostrikową z zespołu Horyna z Ukrainy.
Tym razem zagraniczne gwiazdy festiwalu to Mamadou Diabate & Percussion Mania z Burkina Faso (piątek), znana polskim fanom folku orkiestra dęta Fanfara Transilvania, węgierskie CSÁNGÁLLÓ oraz Felix Shinder & Dengi Vpered z Odessy (te 3 grupy zagrają w sobotę).
W tym roku organizatorzy festiwalu po raz pierwszy zaprosili młode i obiecujące folkowe zespoły do wystąpienia w ramach tzw. Sceny dla Zuchwałych. Na zaproszenie odpowiedziały grupy: Stój Katarzyno!, Summana, Oreada i Tyś widzioł. Usłyszymy też polską czołówkę folku i etno, czyli Cichą i Spółkę, kultowych Muzykantów oraz gospodarzy festiwalu, Czeremszynę.
Nie zabraknie stałych punktów programu – Przeglądu Muzykujących Harmonijkarzy i Turnieju Piłki Błotnej „Swamp Football” oraz konkursu kulinarnego na potrawę regionalną z udziałem znanych polskich kucharzy.
„Z wiejskiego podwórza" to nie tylko spotkanie z muzyką, ale również z innymi dziedzinami sztuki. W bogatym programie festiwalu planowane są m.in. spektakl Teatru Pod Orzełkiem „Kukła z wiejskiego podwórza”, pokaz obrzędu weselnego, wystawa zdjęć, spotkania autorskie, pokazy filmów, targi sztuki, afterparty i warsztaty – taneczne, instrumentalne oraz rękodzieła. Zapisy na te ostatnie trwają do 17.07 pod adresem: warsztatyczeremcha@gmail.com. Pełny harmonogram tych zajęć dostępny jest tutaj. Planowana jest również międzynarodowa konferencja „Kultura a medycyna ludowa – społeczne, kulturowe i prawne aspekty medycyny alternatywnej”.
Dziś festiwal w maleńkiej Czeremsze jest jedną z największych i najbardziej bogatych programowo imprez etno-folkowych w Polsce, a o jego renomie niech świadczy fakt, że ma on od lat swoją wierną publiczność, która przybywa nań co roku z najodleglejszych rejonów Polski, bo warto. Nie inaczej będzie i w tym roku.
Oczywiście nie zabraknie i festiwalowego pociągu Warszawa-Czeremcha-Warszawa. Szczegółowe informacje o rozkładzie znajdziecie na stronie imprezy.
Program festiwalu dostępny jest także w naszym dziale „wydarzenia”.
XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z iejskiego podwórza”, 19–21.07.2019, Czeremcha
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia