W tym roku formuła festiwalu i zasady konkursów zostały wyraźnie odświeżone. Pojawią się też nowe przedsięwzięcia i nowe nagrody. Największe zmiany dotknęły Folkowy Fonogram Roku. Ujawniono tylko 10 najlepszych płyt, a głównego laureata poznamy dopiero podczas koncertu finałowego ostatniego dnia festiwalu Nowa Tradycja. Powodem tych zmian była chęć docenienia ciekawych płyt. Grono jury wzbogaciło się o dziennikarzy zagranicznych: Simona Broughtona (Songlines) i Johannesa Theurera (World Music Charts of Europe). Resztę gremium stanowili: Jacek Hawryluk (Polskie Radio), Bartłomiej Chaciński (Polityka) oraz Jakub Borysiak (RCKL). Oto finałowa dziesiątka najlepszych folkowych krążków AD 2013:
- "Fall in Mountains" Jarek Adamów, Folken Music
- "Krakoff" Bester Quartet, Fortune Production
- "Ogień i woda" Agata Siemaszko, Kuba Bobas Wilk, wyd. zespół
- "Oj tak!" Chłopcy Kontra Basia, ART2 Music
- "Po kolana w niebie" Janusz Prusinowski Trio, Słuchaj Uchem
- "Sefardix" Oleś Brothers & Jorgos Skoljas, Fortune Production
- "The Erstwhile Heroes" Meadow Quartet, Multikulti Project
- "Trubalkan" Bubliczki, DobrzeWiesz Nagrania
- "Vesna" Babooshki, MultiKulti Project
- "Wieloma językami" Karolina Cicha&Spółka feat. Bart Pałyga, Wydźwięk
Nowym przedsięwzięciem jest wybór Folkowego Fonogramu Dwójki przez słuchaczy. Głosować można smsem do 13 maja na płyty nominowane do FFR (jest ich 40) - szczegóły znajdziecie na stronie radia.
Kolejnym punktem programu było ujawnienie tytułów albumów, które zostały wyróżnione w konkursie Fonogram Źródeł. W dokonaniu wyboru pracowników RCKL wsparła dr Weronika Grozdew-Kołacińska z Instytutu Sztuki PAN i prof. Piotr Dahlig (UW). I tutaj również głównych laureatów poznamy w maju, w trakcie festiwalu. Oto wyróżnione wydawnictwa:
- "Festiwal żywej muzyki na strun dwanaście i trzy smyki 2013" wydawca: Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej
- "Ludowe pieśni religijne Podlasia" wydawca: Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia
- "Mazurek Vulgaris" Maciej Filipczuk,wydawca: Samograj
- "Pamiątki z przeszłości z archiwum wydobyte. Pieśni i muzyka Kielecczyzny" wydawca: Instytut Sztuki PAN
- "Pierwszy podhalański popis konkursowy ludowych muzyk góralskich. Zakopane 18-20 kwietnia 1952" wydawca: Instytut Sztuki PAN
- "Rwie się życia przędza. Pieśni pogrzebowe północno-wschodniej Polski" wydawca: Stowarzyszenie Krusznia
Trzeci ważny punkt konferencji, który zwykle wywołuje niemałe emocje, to ogłoszenie listy finalistów konkursu "Nowa Tradycja". Komisja w składzie: Maria Baliszewska, Jakub Borysiak, Piotr Kędziorek, Anna Szewczuk-Czech, Anna Szotkowska i Małgorzata Jędruch-Włodarczyk, po przesłuchaniu 45 spośród 48 nadesłanych nagrań demonstracyjnych (3 nie spełniały wymogów regulaminowych i nie podlegały ocenie), zakwalifikowała następujących wykonawców:
- Alter Etno
- Anashim
- Backspace
- Beryozkele (Ola Bilińska)
- Dzikie Jabłka
- Hańba
- Kapela Maliszów
- Krzikopa
- Neoklez
- Olga Stopińska i Bartłomiej Zajkowski
- Słowianoczki
- Tryptyk
- Trzy Dni Później
- Wałach, Golec, Żupański
- Witold Janiak Trio
Należy zauważyć, że w tym roku zakwalifikowano dużo wykonawców - najczęściej w finale rywalizuje ich około 12.
Nadszedł też czas na ramowe przedstawienie programu i głównych gwiazd festiwalu czyli tureckiej wokalistki Çiğdem Aslan oraz mistrzów klasycznej muzyki Orientu, Kayhana Kalhora i Erdala Erzincana (Iran, Turcja).
Ostatnim punktem programu była promocja multimedialnej publikacji "Źródła muzyki Chopina". Celem wydawnictwa, na które składają się dwie płyty CD i ponadstustronicowa książka jest przybliżenie muzyki ludowej, z którą mógł się zetknąć młody Fryderyk Chopin w trakcie swoich podróży po Polsce. Na krążku znalazły się nagrania z archiwum Polskiego Radia wybrane pod kątem regionu, po którym podróżował artysta oraz pod kątem archaiczności wykonania muzyki (np. bez instrumentów, takich jak harmonia, które pojawiły się w kapelach wiejskich dopiero w XX w).
Źródło: materiały z konferencji i strona festiwalu