Pomysłodawcą tego wydarzenia jest zespół "Warszawa Wschodnia". Część członków tej grupy współtworzyła wcześniej zespół "Muzyka z Drogi". Od wielu lat członkinie grupy jeżdżą na tereny Ukrainy i południowej Rosji w poszukiwaniu starych pieśni i dawnych manier wykonawczych. W czasie wypraw nawiązały kontakty z wiejskimi śpiewakami, którzy w miarę upływu czasu stali się ich nauczycielami śpiewu i zarazem przyjaciółmi.
- "Całe przedsięwzięcie poświęcone jest pieśniom z Rosji, głównie - z regionu Biełgorodu" - mówi Jagna Knittel, jedna z inicjatorek "Rosyjskiej zimy" i członkini Warszawy Wschodniej.
- "W tamtych stronach zachowała się wyjątkowo rozbudowana i interesująca tradycja muzyczna. Wiemy, że są w Polsce miłośnicy pieśni rosyjskich, zorganizowałyśmy warsztaty, aby skupić te osoby we wspólnym działaniu i dać im możliwość rozwijania się pod kierunkiem wybitnych specjalistów" - dodaje.
Warsztaty poprowadzą Swietłana Własowa i Władymir Iwanow, znani moskiewscy muzykolodzy, pedagodzy i wykonawcy rosyjskiego śpiewu tradycyjnego. Oboje są wieloletnimi członkami znanych również w Polsce zespołów - Narodnyj Prazdnik, Kazaczyj Krug, Russkaja Muzyka. Zajęcia, które potrwają od 5 do 12 lutego w Warszawie - cieszą się dużym zainteresowaniem. Oprócz nauki pieśni można będzie zyskać wiedzę teoretyczną na temat rosyjskich tradycji wokalnych.
Dwa wieczory (10 i 12 lutego), podczas których uczestnicy warsztatów zaprezentują rezultaty swojej pracy, będą nie tylko koncertem, ale i opowieścią o tamtych stronach i tamtej muzyce. Obok uczestników warsztatów wystąpi zespół Warszawa Wschodnia oraz sami mistrzowie. Nie zabraknie pieśni tanecznych i pratiażnych - długich, lirycznych opowieści. Całość ilustrowana będzie fragmentami nagrań filmowych z wyjazdów (tylko w niedzielę 12.02, w Instytucie Teatralnym).
Choć srogi mróz za oknem, serdecznie zapraszamy na spotkanie z "Rosyjską zimą w Warszawie"! Szczegóły znajdziecie w dziale "wydarzenia" (10.02 i 12.02)
Organizatorzy: Warszawa Wschodnia, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, Stowarzyszenie Panorama Kultur, Instytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoPortal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.