To już tradycja, że po wiosennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w listopadzie odbywa się też - trochę skromniejsza - odsłona jesienna. Tym razem impreza będzie połączona z zakończeniem projektu Akademia Kolberga. Jak czytamy na stronie, celem powyższego przedsięwzięcia jest "stworzenie modelowego, innowacyjnego w warunkach polskich programu przywracania tradycyjnej muzyki do społecznej i kulturowej praktyki społeczności wiejskich".
Służą temu m.in. Szkoły Tradycji, czyli nieformalne grupy działania, tworzone przez wiejskich mistrzów i ich młodych uczniów, najczęściej pochodzących z miasta. Podczas festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, którego jesienna edycja odbędzie się w najbliższy weekend czyli 28-30.11, jeden dzień (sobota) poświęcony będzie prezentacji dorobku Szkół Tradycji z różnych regionów Polski. Będzie to tzw. dzień otwarty, podczas którego odbędą się warsztaty tradycyjnego śpiewu, gry i tańca ze Śląska, Kurpi Zielonych, Kielecczyzny, Roztocza, Zasania i okolic Łęczycy. Będzie też można uzyskać informacje o praktycznej działalności takich ośrodków i porozmawiać z koordynatorami.
Jak już pisaliśmy wcześniej, w tym roku ideą przewodnią Mazurków jest przypomnienie postaci i dorobku Oskara Kolberga. W trakcie wiosennej edycji festiwalu zaprezentowano trzy krainy historycznej Rzeczpospolitej, opisane przez ojca polskiej folklorystyki. Ostatnia, czwarta część, czyli Kraina Południowo-Zachodnia, zostanie przedstawiona dopiero teraz, na koncercie w piątek 28.11. Ta część Polski to m.in. Ziemie Odzyskane, często w powszechnej świadomości nie uznawane za polskie, na które po II wojnie światowej przybywali emigranci z różnych stron – z Kresów Wschodnich, ale i np. z Południa – rumuńskiej Bukowiny i Bałkanów.
W programie koncertu znalazły się pieśni reemigrantów z Bośni (zespół Ocice), reemigrantów z Bukowiny (zespół Dunawiec), pieśni kresowo-lwowskie w wykonaniu Bronisławy Chmielowskiej i grupy Pieśni Odzyskane. Archaiczną muzykę Górali Żywieckich przypomną Przemek Ficek (znany z kapeli Fickowo Pokusa) i Marcin Blachura. Na pewno ciekawie zabrzmią pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu zespołu Stejizbianki z Wisły.
Podczas festiwalu nie może zabraknąć Nocy Tańca, która w tym roku wypadnie w Andrzejkowy wieczór, więc szaleństwo taneczne potrwa do białego rana. Imprezę zakończy msza św. w niedzielę, z udziałem grup śpiewaczych z Kurpiów.
Szczegółowy program w dziale "wydarzenia".
Festiwal Wszystkie Mazurki Świata – edycja jesienna, 28-30.11.2014, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia