Leonard Śliwa urodził się w 1951 r. w Perzynach, od 1976 r. mieszkał w Wolsztynie. Pochodził z Perzyńskiego rodu Śliwów. Bratem jego dziadka był znany koźlarz Tomasz Śliwa z Chrośnicy. Leonard pasję do muzyki ludowej odziedziczył w genach.
Ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec w Zbąszyniu. Od tej pory grywał lub wspierał wiele kapel i zespołów z Regionu Kozła (pogranicze województw wielkopolskiego i lubuskiego). Grał m.in. w bardzo zasłużonej dla muzyki koźlarskiej kapeli Franciszka Hirta z Chrośnicy, związał się też z Zespołem Regionalnym Wesele Przyprostyńskie. Założył także cenioną grupę Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia.
Muzyka ludowa była jego wielką pasją. Propagował ją gdzie tylko mógł, dbał o jej autentyczność. Jednym z wielu pól jego działalności było odkrywanie na nowo starych przyśpiewek ludowych i pastorałek, które rozbrzmiewały w okresie bożonarodzeniowym. Jednak najwięcej czasu poświęcał dzieciom i młodzieży.
Swoją pasją zarażał młodych, dla których stał się profesorem rzemiosła ludowego. Z jego inicjatywy młodzi muzycy ludowi po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu, kontynuowali grę na unikatowych instrumentach ludowych. Osobiście przekazywał im wiedzę i tajniki gry, które pozyskał od starych muzyków. Opiekował się nimi podczas ich wyjazdów na liczne festiwale i przeglądy muzyki ludowej. Do jego najzdolniejszych uczniów należą m.in. Jarosław Mai oraz Adam Kaiser.
Leonard Śliwa za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, statuetkę Boryny na Biesiadzie Weselnej w Węgrowie. W roku 2011 został laureatem XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".
Za to, że podczas wyjazdów w Polskę starał się promować Zbąszyń i Region Kozła, Rada Miejska Zbąszynia uhonorowała go w 2011 r. tytułem "Honorowego Obywatela Zbąszynia.
Leonard Śliwa był wiceprezesem Stowarzyszenia Muzyków Ludowych, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł 29 kwietnia 2012 r.
Zdjęcie, autorstwa Krzysztofa Rożka (powyżej) to kadr z reportażu Małgorzaty Nowak-Sarbinowskiej pt. "Nie daje to chleba", który w można obejrzeć tutaj.
Źródło: Urząd Miejski w Wolsztynie, serwis etno.serpent, Jan S. Prządka - Prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu