Członkowie tej organizacji nie ustają w nieszablonowych, społecznych działaniach z pogranicza sztuk. W tym roku postanowili skoncentrować się na roli kobiet i ogłosili rok 2014 "rokiem Baby". Podobnie jak w przypadku zeszłorocznej akcji "Jestem ze wsi", celem jest przełamywanie stereotypów i promocja pozytywnego wizerunku kultury ludowej - ale tym razem ze zwróceniem szczególnej uwagi na sytuację kobiet ze wsi.
- " W Dniu Kobiet niedoceniana rola wiejskiej „baby” powinna wreszcie ujrzeć światło dzienne i wypłynąć na pierwszy plan współczesnej dyskusji o kobiecości. Chcemy udowodnić, że kultura jest babą, a baba kulturą" - czytamy na stronie Stowarzyszenia Folkowisko, które na 8 marca zaplanowało szereg happeningów pod hasłem Globalna Baba. Na czym dokładnie polegać ma akcja, która już zdobyła status kampanii społecznej?
8 marca w kilkunastu miastach i miejscowościach całej Polski o godz. 15 na głównym placu pojawią się "baby" z wiankami na głowie i zaczną wspólnie obierać ziemniaki, śpiewać pieśni i dekorować pisanki z hasłem przewodnim akcji. Również panowie są mile widziani. Jak napisał nam członek Stow. Folkowisko i współorganizator przedsięwzięcia, Marcin Piotrowski,
- " To akcja społeczna, oddolna, organizowana przez różnych regionalnych aktywistów, my rzuciliśmy temat i koordynujemy to medialnie. W Globalnej Babie skupiły się chyba wszystkie nurty folku, folkloru itp. My nikomu repertuaru nie narzucamy, każdy tę akcję robi jak może i umie."
Przykładowo, w ramach Globalnej Baby w Lublinie weźmie udział duet Kipikasza, w Dąbrowie Górniczej Zespół Pieśni i Tańca "Gołowianie", Koło Gospodyń Wiejskich z Antoniowa oraz ukraińska grupa Зажарка (Zasmażka), w Katowicach wystąpią zespoły: Blokowioska, Kuczeryki i Wte i nazod, w Zamościu folkowe Koromysło, a w Krakowie na Rynku Głównym najstarsze pieśni tradycyjne wykonają Baby. Liderka i współzałożycielka tej ostatniej grupy, Karolina Socha - Duśko, opisała nam, jak przyłączyła się do tej ciekawej, ale i wesołej akcji:
- " Znajomy przysłał mi link do artykułu o tegorocznym festiwalu organizowanym przez Folkowisko w Gorajcu - motywem przewodnim są baby, wiejskie kobiety i ich rola w kulturze. Pomyślałam, że czułabym się dość dziwnie, gdyby zespół, który nazywa się Baby, uprawia tradycyjny kobiecy śpiew i taniec obrzędowy, nie dołączył w jakiś sposób do tej akcji. Napisałyśmy do organizatorów, a oni niezwykle ciepło przyjęli naszą propozycję. 8 marca zaplanowałyśmy już wcześniej nasze drugie spotkanie "Baba z Jajami", a dzięki Stowarzyszeniu Folkowisko rozszerzyło się ono o organizację akcji Globalna Baba. Na krakowskim Rynku Głównym, w Dzień Kobiet o 15:00 pojawi się Siuda-Baba, będą pisanki i wspólne śpiewanie. Happening ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację kobiet ze wsi, docenienie ich ciężkiej pracy i podziękowanie za to, że już od wieków przechowują skarby kultury i tradycji. Po happeningu, w Klubie Herbacianym "Nie lubię poniedziałków" do wieczora będziemy zgłębiać tajniki tworzenia pisanek batikowych oraz wciąż popularnych drapanek, a także uczyć tradycyjnych pieśni " - dodała.
Zakończenie akcji "Kultura jest babą" odbędzie się podczas Festiwalu Folkowisko, którego czwarta już edycja zagości w podkarpackiej wsi Gorajec w dniach 11-13 lipca 2014.
Jeżeli ktoś z Czytelników chciałby dołączyć się do tej akcji i zorganizować happening "Globalna Baba" w swoim mieście lub swojej wsi wszystkie potrzebne ku temu informację znajdzie na stronie Stowarzyszenia Folkowisko.
Źródło: materiały własne i od organizatora.