Akademia Muzyków Wędrownych to kontynuacja i rozwinięcie idei Taboru Lirnickiego, który odbył się w 2008 w Szczebrzeszynie. Co Akademia oferuje swoim adeptom? Przede wszystkim spotkanie z żywą muzyką, której korzenie tkwią w tradycji ludowej z Polski oraz innych krajów europejskich. Spotkanie niezwykle wartościowe, bo oparte na przekazywaniu umiejętności muzycznych w najbardziej tradycyjny ze znanych sposób, czyli poprzez konfrontację ucznia z mistrzem i wymianę doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami warsztatów.
Ideą przewodnią Akademii jest wzajemne uczenie się od siebie tego, co wspólne i tego, co różne w tradycjach muzycznych Europy, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji lokalnych oraz tych, z którymi w przeszłości Polacy pozostawali w intensywnym kontakcie kulturowym. Dlatego właśnie organizatorzy, podobnie jak i w zeszłym roku, zadbali o międzynarodową kadrę osób prowadzących warsztaty.
Polskich pieśni z Roztocza uczyć będą m.in. Ewa Grochowska oraz Janina Kowalczuk - kilkukrotna zwyciężczyni Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga. Naukę pieśni z akompaniamentem liry korbowej poprowadzą: Jurij Pastuszenko i Natalia Serbina (Ukraina) oraz Jacek Hałas i Zofia Sulikowska (Polska). Warsztaty gry na lirze korbowej poprowadzą Oscar Fernandez (Hiszpania) oraz Béla Szerényi (Węgry), który jest również lutnikiem budującym liry korbowe. Osobnych warsztatów doczekali się też sympatycy drumli - poprowadzi je Áron Szilágyi z Węgier.
- Akademia Muzyków Wędrownych jest rodzajem intensywnej letniej "szkoły tradycji", a także okazją do spotkań artystów-mistrzów, których ambicją jest wytworzenie nowych jakości artystycznych w oparciu o tradycję, a także znalezienie dla niej miejsca we współczesnym krwioobiegu kultury - w wymiarze lokalnym oraz szerszym, międzykulturowym. Nawiązuje też symbolicznie do dawnych kresowych akademii lirnickich. - mówi Remigiusz Mazur-Hanaj - jeden z pomysłodawców i organizatorów Akademii. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj.
W tym samym czasie w Narolu odbywa się też Festiwal NarolArte im. pana, wójta i plebana, który odwołuje się do wielokulturowej tradycji dawnej Galicji przy jednoczesnym wskazaniu na trzy źródła kultury, którymi są: tradycja dworska, religijna i plebejska. W programie tegorocznej, już 6. edycji festiwalu znajdą się m.in.: "Zegar bije" - Teatr Rodziny Hałasów (przedsięwzięcie wspólne z AMW), "Lira wschodu i zachodu" - mistrzowie liry korbowej (przedsięwzięcie wspólne z AMW), "Iesu spes mea" - polska muzyka XVII wieku, a także recital fortepianowy Leszka Możdżera.
Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj.
Każdego wieczoru uczestnicy Akademii i Festiwalu Narol.Arte będą się spotykać w jednym Klubie Festiwalowym, w ramach którego odbędą się m.in. potańcówki przy muzyce na żywo.
Akademia Muzyków Wędrownych, 25-30.08.2013, Narol
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia