Urodziny Mosaic odbędą się na warszawskim Żoliborzu, już za chwilę, w czwartek 29 marca. Grupa świętuje piątą rocznicę swojego pierwszego koncertu, który odbył się na Chłodnej 25 w marcu 2007 roku.
- "Planujemy kameralny koncert, trochę starych przebojów i kilka nowszych utworów. Zamiast tortu i fajerwerków będzie po prostu muzyka. Może też pojawią się drobne niespodzianki. Niewykluczone jest wspólne, folkowe jam session" - zdradziła nam liderka grupy, Jolanta Kossakowska.
Zespół Mosaic, laureat "Nowej Tradycji" i "Mikołajek Folkowych", występujący na prestiżowych festiwalach world music - "Skrzyżowanie Kultur", "Ethno Port"- w krotkim czasie wypracował swoje charakterystyczne brzmienie i uznaną pozycję na polskiej scenie folkowej.
Z ostatnich dokonań grupy należy wymienić nagranie coveru piosenki "Samobójstwa", która znajdzie się na płycie z coverami punkowej Moskwy. Składanka "Tribute to Moskwa" ma się ukazać w kwietniu 2012. Na stronie internetowej Mosaic można obejrzeć klimatyczny teledysk do tego utworu. Minimalistyczny i bardzo oszczędny w środkach wyrazu, ale z niesamowitą ekspresją i przekazem, nie pozostawia obojętnym ani widza ani słuchacza.
- "To jedna z wczesnych piosenek Moskwy, bardzo poruszająca. Kiedy Paweł Gumola z Moskwy zaproponował mi nagranie jakiegoś coveru na płytę jubileuszową, nie miałam wątpliwości - to musiały być "Samobójstwa" - opowiada liderka grupy. W interpretacji zespołu Mosaic cover tego utworu był zagrany w całości akustycznie.
Mosaic w tej chwili bierze też po raz drugi udział w konkursie "Battle Of The Bands", organizowanym przez World Music Network. Piosenka "U mej mamy" i "Róży kwiat" (J. Kossakowska solo) walczy (obok kilku innych polskich zespołów) o główną nagrodę - miejsce na płycie - składance "The Rough Guide to Undiscovered World". Zwycięzców tej edycji konkursu poznamy 1 maja 2012.
Członkowie zespołu Mosaic udzielają się w wielu projektach. Przykładowo, liderkę grupy, Jolantę Kossakowską (gęśle, fidel średniowieczna, śpiew), można usłyszeć jako instrumentalistkę na płycie "GORE - Pieśni buntu i niedoli XV-XX w", projektu R.U.T.A. oraz jako wokalistkę na płycie inspirowanej twórczością Karola Szymanowskiego i ks. Władysława Skierkowskiego "Etnofonie Kurpiowskie". Zofia Kolbe-Wojdyr (dudy, piszczały, flety, instrumenty perkusyjne, śpiew) występuje też w zespole bałkańskiego folku Sharena. Z kolei Mateusz Szemraj (gitara, lutnia) to bardzo rozchwytywany muzyk. Współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej, folkowej i etnicznej oraz orkiestrą Warszawskiej Opery i Filharmonii Narodowej. Obecnie związany jest z takimi grupami jak: Mayann, Nisza, Sentido del Tango, Tango Fuerte. Kolejny członek zespołu, Wojciech Lubertowicz (instrumenty perkusyjne) to nie tylko wykonawca lecz również z wykształcenia realizator dźwięku. Jego grę można usłyszeć w grupach takich jak: Nisza, Sabionetta, Lechistan. Muzykiem multiinstrumentalistą jest Sebastian Wielądek, od lat udzielający się w projektach muzyki etnicznej: Yerba Mater, Gadająca Tykwa, Masala, Maćko Korba, wielokrotny uczestnik projektów Marii Pomianowskiej.
Ostatnio Mosaic pracuje nad nowymi utworami i myśli o kolejnej płycie. Ale do nagrań jeszcze daleko bo, jak mówi Jolanta Kossakowska...
- "muzyka musi najpierw dojrzeć. Poza tym wszyscy jesteśmy zajętymi muzykami, nauczyliśmy się tego, że czasem lepiej poczekać, żeby płyta spełniała nasze muzyczne oczekiwania". Poczekajmy zatem - bo na pewno będzie warto!
Gratulujemy zespołowi i życzymy wielu twórczych pomysłów w przyszłości!
Więcej szczegółów o koncerci ew naszym dziale "wydarzenia"