Martin Hayes, bo o nim mowa, został 7 stycznia b.r. mianowany jednym z pięciu Ambasadorów Kultury Irlandii.
Wybitny skrzypek, kompozytor, badacz i promotor irlandzkiej muzyki tradycyjnej, znany polskim fanom głównie z występów w duecie Martin Hayes & Dennis Cahill
czy inicjatywy powołania do życia irlandzkiej supergrupy The Teetotallers (pisaliśmy o tym w artykule Irish Dream Team)
Najbardziej jednak znany w świecie jest jego Martin Hayes Quartet, z Cahillem oraz Liz Knowles (viola) i Doug'iem Wieselmanem (klarnet basowy)
Artysta uważany jest za jednego z najlepszych muzyków swojego pokolenia. Nie mając ukończonych 19 lat sześciokrotnie zdobył tytuł mistrzowski w zmaganiach skrzypków całej Zielonej Wyspy. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym najbardziej cenną, przyznawaną przez irlandzkojęzyczną telewizję TG4 „Gradam Ceoil Traditional Musician of the Year”.
Ponadto ma w swoich zbiorach „National Entertainment Award” (irlandzki odpowiednik Grammy) oraz „Folk Instrumentalist of the Year” - nagrodę przyznawaną przez BBC Radio. Ostatnio dorzucił do tego nagrodę „Best Folk Instrumentalist” na inauguracyjnym konkursie RTÉ Radio 1 Folk Awards (wyszystkich nagrodzonych znajdziecie w artykule RTÉ Radio 1 Folk Awards po raz pierwszy) oraz Honorowy Tytuł Doktora National University of Ireland w Galway.
Program Global Ireland 2025, ogłoszony w czerwcu ub.r., ma na celu zwiększenie pozycji Irlandii w świecie i jej wpływów w wielu dziedzinach, takich jak edukacja, sport, bezpieczeństwo i obrona, dyplomacja, komunikacja, łączność i kultura.
Ambasadorzy Kultury mają zwrócić uwagę opinii publicznej na sztukę i kulturę jako sposób promowania Irlandii, udzielać porad na temat inicjatyw kulturalnych oraz uczestniczyć w kluczowych wydarzeniach i projektach. Pierwszym będzie konferencja, która odbędzie się 24 stycznia w ramach Culture Ireland na Zamku w Dublinie, a jej celem będzie omówienie wpływu Irlandii na światową kulturę.
Ogłaszając listę Ambasadorów, minister Kultury, Dziedzictwa i Regionów Irlandzkojęzycznych Josepha Madigan powiedziała:
– „Irlandzcy artyści to ludzie, którzy niezależnie promują nasz mały, wyspiarski naród. Gawędziarze, którzy przekazują historię Irlandii w wyjątkowy i niezapomniany sposób, czy to poprzez słowo, muzykę, czy projekt. Bardzo doceniamy akceptację tej roli przez każdego Ambasadora Kultury. Kontynuując to, co robią najlepiej, znajdą się wśród największych przedstawicieli Irlandii na świecie”. Padły też słowa o tym, że rząd rozumie znaczenie kultury i zobowiązuje się ją wspierać, m.in. poprzez podwojenie poziomu finansowania kultury, dziedzictwa i regionów z dominującym językiem irlandzkim do roku 2025.
Nic tylko zazdrościć. A kogo Wy podpowiedzielibyście polskiemu rządowi jako Ambasadora Polskiej Kultury w kategorii „muzyka”?