Dwunasta edycja Festiwalu Ethno Port rusza już w czwartek i potrwa do niedzieli (13-16.06.2019). Tym razem w Poznaniu, w Centrum Kultury „Zamek” czeka widzów prawdziwa uczta duchowa. Do stolicy Wielkopolski przybędą artyści, dla których wiara, bliskość Boga, bez względu na pochodzenie, jest ważna w ich tradycji i to właśnie starają się przekazać w swojej muzyce. Ale będą też i tacy, którzy boskość odrzucają, szukając jej w samych sobie, w człowieku. Tak jak Baulowie (Baul Meets Saz),
wędrowni mistycy z Bengalu, którzy całą gromadzoną od wieków wiedzę przekazują w pieśniach bāul gān. Ich koncert to okazja do spotkania z tradycją, która rzadko gości na naszych scenach (czwartek, 13.06, godz. 19:00).
Będą (sobota, 15.06, godz. 20:30) mistrzynie sufickiego qawwali (Nooran Sisters), od dzieciństwa zgłębiające muzykę i tradycje kultury indyjskiej. Ze swobodą i gracją prowadzą śpiewy i melorecytacje, doskonale przekazując emocje i wprowadzając towarzyszących muzyków i publiczność w pozytywne wibracje.
Na festiwalu pojawią się też (piątek, 14.06, godz. 22:30) wyznawczynie wielbionego w pieśniach gospel chrześcijańskiego Boga (Como Mamas).
Fascynującą różnorodność w podejściu do własnej tradycji znajdziemy także podczas występów przedstawicieli polskiej sceny folkowej (m.in. Kapela Brodów, Laboratorium Pieśni, Odpoczno). Bogactwo wspólnego, jedynego świata jakim dysponujemy, uświadomią nam także pozostałe elementy programu: karaibskie rytmy z Kolumbii (Lina Babilonia Y Son Ancestros), greckie melodie wykonane w energetycznym, współczesnym stylu (Evrytiki Zygia) i przywołujące jak zawsze poczucie wolności irlandzkie pieśni (Lankum), wykonywane często a cappella (niedziela, 16.06, 16:00)
Niewątpliwą gwiazdą Ethno Portu będzie Maya Youssef,
wirtuożka gry na qanun. To tradycyjna syryjska cytra o siedmiu strunach. Występuje również w innych krajach świata arabskiego, w Turcji, Armenii i Azerbejdżanie, ale w nieco zmienionych formach. Arabskie słowo „qanun” tłumaczy się jako „prawo”, dlatego że w muzyce tradycyjnej qanun determinuje strój całego zespołu, a także bywa instrumentem wiodącym. Maya Youssef występowała na całym świecie, także w Polsce, jest m.in. laureatką nagrody Exceptional Talent, dzięki której mogła wyjechać do Wielkiej Brytanii, by tam kontynuować karierę (sobota, 15.06, 18:30).
Ale i pozostali artyści zasługują na uwagę, nawet jeśli nie zna się ich nazw, ani dorobku, można być pewnym, że organizatorzy postarali się by każdy koncert był innym przesłaniem, by budował inny nastrój, a w scenerii Centrum Kultury „Zamek” o to nietrudno.
Poza muzyką oczywiście w programie moc innych atrakcji, warsztaty, giełda płytowa, projekcje filmowe, wystawa, spotkania, happeningi i nocne potańce przy muzyce tradycyjnej i z DJ-ami.
Więcej w naszym dziale „wydarzenia” oraz na stronie festiwalu.
12 Festiwal „Ethno Port”, 13-16.06.2019, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia