Rytmy mazurkowe wywodzące się z Polski są cennym elementem kultury muzycznej, której bogactwo zostanie zaprezentowane na Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", który od dziś do niedzieli zawładnie stolicą.
W czasie tegorocznej edycji festiwalu czeka nas kilka bardzo ciekawych wydarzeń muzycznych.
Pierwsze z nich już dziś - premiera solowej płyty Artura Dutkiewicza "Mazurki". Ten wybitny pianista jazzowy zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje inspirowane ludowymi mazurkami. Gościnnie wystąpi z nim Janusz Prusinowski Trio.
Środa, 9 maja, to dzień poświęcony muzyce dawnej. Na pierwszą część wieczoru zaplanowana jest premiera międzynarodowego projektu "Polskie tańce ze środkowoeuropejskich kodeksów i tabulatur XVII wieku". Polscy i węgierscy artyści wykonają utwory min. w manierze zwanej modo polonico, oznaczającej trójdzielny typ rytmizowania melodii dwudzielnej, bardzo popularnej w 17-wiecznej Europie. Specjalnie na ten występ zrekonstruowano też regał i wielki kozioł, które były kiedyś bardzo często spotykanymi, typowymi dla naszego kraju instrumentami. Druga część koncertu przeniesie nas do dzisiejszych czasów. Usłyszymy twórczość współczesnych kompozytorów - Aleksandra Kościowa, Jarosława Siwińskiego i Ignacego Zalewskiego, których premierowe utwory zostały stworzone specjalnie na ten festiwal.
W piątek, 11 maja, odbędzie się najważniejszy koncert całej imprezy, w całości poświęcony muzyce tradycyjnej Kujaw. W pierwszej części na scenie pojawi się Tomasz Stańko, skrzypek z Łęczyckiego - Tadeusz Kubiak, Janusz Olejniczak oraz Janusz Prusinowski Trio. Druga część wieczoru upłynie pod znakiem rekonstrukcji muzyki wokalnej Kujaw. Ten region uważany jest przez etnomuzykologów za wyjątkowo ciekawy. Pieśni w tej lokalnej i trudnej manierze wykonawczej zaśpiewają Ewa Grochowska (autorka projektu), Justyna Piernik (współpraca merytoryczna i muzyczna), Maniucha Bikont, Joanna Gancarczyk oraz Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej z Lublina. Premiera tego projektu miała miejsce jesienią 2011 r na festiwalu "Najstarsze pieśni Europy".
W programie Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" ponadto wiele innych atrakcji. Po szczegóły zapraszamy na stronę festiwalu lub do naszego działu "wydarzenia".
Dodajmy, że nie tylko festiwalem organizatorzy chcą promować mazurki. Wraz z Forum Muzyki Tradycyjnej w marcu br. wystosowali apel do Ministra Kultury w sprawie przyspieszenia realizacji Konwencji o ochronie niematerialnego dziedzictwa w Polsce. Ich celem jest utworzenie odpowiedniej Listy Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO dla naszego kraju i wpisanie na nią mazurka, obok znajdujących się już na niej fado czy flamenco.
Trzymamy kciuki za tę inicjatywę i zapraszamy na festiwal.
Źródło: http://www.festivalmazurki.pl/
"Wszystkie Mazurki Świata", 7 -13.05.2012, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia.