Festiwal "Wszystkie Mazurki Świata" powstał w 2010 roku i już na dobre wpisał się w kalendarz kulturalnych wydarzeń stolicy. Od lat 90 współczesna scena muzyki tradycyjnej rozwija się i z roku na rok coraz więcej osób chce poznać dawne tradycje muzyczne z różnych regionów Polski, nauczyć się tańczyć oberka, zaśpiewać mazurki czy zagrać na basach. Świadczy o tym m.in. rosnąca frekwencja na różnych koncertach, warsztatach dawnego, niestylizowanego, wiejskiego śpiewu i gry na ludowych instrumentach.
Janusz Prusinowski, jeden z głównych organizatorów festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, tak przedstawia ideę imprezy:
- "Kiedy przed pięciu laty inicjowaliśmy festiwal "Wszystkie Mazurki Świata", głównym naszym celem było jak najszersze dodarcie z komunikatem, że polska muzyka tradycyjna to nie jest zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale żywa i aktualna formuła na bycie tu i teraz, na ekspresję, zabawę i uczestnictwo w kulturze".
Więcej o idei imprezy i jej klimacie można posłuchać w reportażu z zeszłorocznej edycji Mazurków:
W tym roku motywem przewodnim Mazurków będzie kwestia bezpośredniego, ustnego przekazu mistrz-uczeń, co według znawców, w dużej mierze definiuje pojęcie muzyki tradycyjnej. To właśnie stale rosnąca liczba osób, które jeżdżą na wieś do Mistrzów i uczą się od nich grać sprawiła, że w tej edycji zdecydowano się na prezentację wspólnych dokonań nauczycieli i ich uczniów.
W programie tegorocznego festiwalu pojawi się muzyka z Kielecczyzny (Stanisław Witkowski), z radomskiego (Tadeusz Jedynak), z Beskidów (Kapela Byrtków, Wałasi), ale również muzycy jazzowi z Marcinem Pośpieszalskim na czele. Goście z Austrii pokażą swoje inspiracje źródłami muzyki Mozarta. Ciekawie zapowiada się prawykonanie kompozycji Jakuba Sarwasa Sobótka na głos i orkiestrę góralską. Piątkowy koncert (24.04) zatytułowany wprost "Mistrzowie i uczniowie" pokaże proces nauki (w różnych fazach) u sześciu mistrzów z różnych części Polski.
Jak co roku, młode kapele grające muzykę tradycyjną powalczą o laury w konkursie Stara Tradycja. Stałym punktem przyciągającym muzykujących jest, piąte w historii festiwalu, Targowisko Instrumentów, podczas którego pojawi się rekordowa liczba wystawców (ponad 80) z Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy. To unikalna okazja do obejrzenia ciekawych instrumentów, posłuchania ich brzmienia, rozmowy z ich budowniczymi i mistrzami gry, a także jeśli ktoś się zdecyduje - do zakupienia. Tak wyglądało Targowisko w latach ubiegłych:
Z kolei Noc Tańca zapewne niejednego przyprawi o ból... nóg - zagra bowiem ponad 20 kapel (sic!). W tym roku wyjątkowo dużo wydarzeń przygotowano z myślą o dzieciach - są to tzw. Małe Mazurki. Jak co roku, atutem festiwalu jest bogata oferta warsztatowa. Dodajmy, że na wszystkie zajęcia jest wstęp wolny. Szczegółowy harmonogram można znaleźć tutaj.
Szczegółowy program całej imprezy znajdziecie m.in. w naszym dziale "wydarzenia".
Wszystkie Mazurki Świata, 21-26.04.2015, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia