"Możesz czerpać z tradycji, ale musisz robić swoje. Musimy iść z duchem czasu i nie zamieniać muzyki żydowskiej w muzeum" - te słowa doskonale znanego nie tylko fanom folku kompozytora i klarnecisty, Davida Krakauera, są od początku festiwalu jego głównym mottem.
W tym roku w stolicy (14-17 kwietnia), podczas siódmej edycji Festiwalu "Nowa Muzyka Żydowska" usłyszeć będzie można bardzo szerokie spektrum muzyki folkowej i okołofolkowej, które swoje korzenie lub inspiracje ma właśnie w nucie żydowskiej.
Całość rozpocznie się etnojazzowo. Na inaugurujący, czwartkowy (14.04) koncert złożą się dwie odsłony muzyczne zatytułowane "Droga przez Besarabię" i "Bramy Nieba". Pierwsza z nich to nowy projekt autorstwa warszawsko-katowickiego Marcin Olak Quartet i będzie to opowieść językiem muzyki XXI wieku o nieistniejącym już świecie muzyki Żydów z Besarabii, oparta na archiwalnych nagraniach winylowych i zachowanych zapisach nutowych. Jednocześnie będzie to koncert promujący album "Bessarabian Journey". Druga część - koncert Jacaszek & Vocal Varshe pt. "Bramy Nieba” - to z kolei projekt stworzony specjalnie na tegoroczne wydanie festiwalu, który powstał pod wpływem wrażeń, jakie u znanego polskiego kompozytora muzyki teatralnej i filmowej Michała Jacaszka wywołały reliefy autorstwa wybitnego, amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojenne zdjęcia i rysunki drewnianych synagog.
Koncerty piątkowy (15.04) i sobotni (16.04) będą miały charakter bardziej rozrywkowy. Drugiego dnia festiwalu wystąpią rodzime formacje Bum Bum Orkestar i Klezmafour, a w sobotni wieczór na scenie klubu Palladium pojawi się ukraińsko-węgiersko-bułgarsko-niemiecki Rotfront (na zdjęciu powyżej). Założony przez Jurija Gurzhy'ego z Ukrainy i Simona Wahoma z Węgier międzynarodowy kolektyw czerpiący z dorobku muzycznego praktycznie całej Europy z powodzeniem łączy tak pozornie odległe od siebie gatunki muzyczne jak muzyka klezmerska, reggae, ska, dancehall czy hip-hop, wplatając w to gitarowe riffy czy też śródziemnomorskie brzmienia.
Festiwal zakończy niedzielny koncert (17.04) misterium zatytułowany "Taw", będący hołdem dla polskiej tradycji kantoralnej. Autor projektu - DJ Lenar odnalazł w jednym z antykwariatów Tel Awiwu niezwykłą kolekcję starych, szelakowych płyt z nagraniami wielkich, przedwojennych kantorów warszawskiej Wielkiej Synagogi na Tłomackiem: Gerszona Siroty, Mosze Kusewickiego, a także chóru Dawida Ajzensztadta. Korzystając z dobrodziejstw współczesnej techniki przetwarzania dźwięku dokonał rearanżacji archiwalnych nagrań, dzięki kreatywnemu montażowi muzycznemu (technika cut & paste) stworzył unikalną, nowatorską kompozycję, która przybrała kształt jednolitego, dźwiękowego kolażu. Podczas koncertu towarzyszyć mu będzie dwoje wybitnych wiolonczelistów – Edyta Czerniewicz i Mikołaj Pałosz.
Pełne informacje znajdziecie w naszym dziale "Wydarzenia" (tam też bilety do wygrania) oraz na oficjalnej stronie Festiwalu.
7. Festiwal "Nowa Muzyka Żydowska", 14-17.04.2016, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia