Gdański festiwal, który tkwi korzeniami w latach 70., ewoluował od lokalnej imprezy, na której prezentowano ludową muzykę kaszubską, do jednego z ciekawszych, międzynarodowych festiwali z europejską muzyką folkową.
W 2005 roku "Dźwięki Północy" były gospodarzem XXVI Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej, podczas którego gościły czołowe zespoły reprezentujące państwa członkowski Unii. W ostatnich latach festiwal odbywa się w cyklu dwuletnim. W tym czasie stał się imprezą nastawioną głównie na prezentację dorobku grup inspirujących się folklorem północnej Polski i krajów nordyckich. Obecnie opisuje się ją jako Festiwal folkloru basenu Morza Bałtyckiego.
Imprezą otwierającą tegoroczną edycję będzie Potańcówka (16 lipca). Jest ona organizowana przez Stowarzyszenie „Trójwiejska”, zajmujące się propagowaniem polskiej muzyki ludowej. Imprezę poprowadzi związana ze Stowarzyszeniem Kapela Przewłockiego.
Przez cztery kolejne wieczory w pięknym wnętrzu Centrum Świętego Jana rozbrzmiewać będą dźwięki inspirowane folklorem. Na scenie pojawią się m. in. The Nordic Fiddler’s Bloc (Norwegia/Szwecja/Szkocja), Otako (Polska), Habadeduo (Dania), Wimme (Finlandia), Same Suki (Polska), Gjermund Larsen Trio (Norwegia) i Svӓng (Finlandia). Wiecej szczegółów dotyczących koncertu znajdziecie w dziale Wydarzenia.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, podczas których można będzie nauczyć się podstaw tańców norweskich i polskich. Dla uzdolnionych muzycznie Vegar Vårdal poprowadzi warsztaty grania melodii norweskich. Uczestnicy warsztatów wystąpią podczas Nocy Tańca.
Organizowane będą również warsztaty rękodzielnicze, dla dorosłych i dla dzieci. Zapisy odbywają się poprzez stronę festiwalu.
Oprócz warsztatów organizatorzy zapraszają na projekcję filmów Midsummer’s night tango (19.07) i Soundbreaker (20.07).
Organizatorem "Dźwięków Północy" jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
32 Festiwal Folkloru Basenu Morza Bałtyckiego "Dźwięki Północy", 16-20.07.2014, Gdańsk
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia