Muzykanci powstali w 1997 roku i szybko stali się sensacją na polskiej scenie muzycznej. Członkowie kapeli grywali na weselach, w wiejskich świetlicach, jak i w prestiżowych salach koncertowych w Polsce i Europie. Zjechali Polskę wzdłuż i wszerz, szukając inspiracji, dawnych mistrzów, zapomnianych melodii. W repertuarze mają porywające wersje polskich pieśni ludowych z różnych regionów, ale też muzykę łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską.
W 1999 roku zostali laureatami Grand Prix Festiwalu Folowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Chwilę później otrzymali także Grand Prix Festiwalu „Euro Folk”. Ich debiutancki krążek pt. „Muzykanci” to laureat tytułu Folkowego Fonogramu Roku, a w 2012 roku w plebiscycie internautów – zdobył on dodatkowo tytuł najlepszej folkowej płyty spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w 14-letniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku.
Muzykanci występowali na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce: Nowej Tradycji i Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie, Rozstajach w Krakowie, Brave we Wrocławiu oraz Ethno Porcie w Poznaniu. Grali m.in. w Niemczech, Szkocji, Czechach, Danii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Macedonii, Białorusi. Zapraszano ich także na targi muzyki świata m.in. WOMEX, Ulsan World Music oraz Jeonju International Sori, w egzotycznej Korei.
Swoją muzyczną przygodę zakończyli w 2002 r, a członkowie grupy realizowali się później w innych projektach. Joanna Słowińska od 2003 r. występuje jako Joanna Słowińska z Zespołem. Jan Słowiński organizuje krakowski Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Rozstaje” (dziś EtnoKraków/Rozstaje) prezentujący najciekawsze zjawiska sceny folkowej Karpat i Europy Środkowej. Jacek Hałas, kiedyś związany z Bractwem Ubogich, dziś bardziej znany jako lirnik dający solowe koncerty pieśni dziadowskich. Jest założycielem Poznańskiego Domu Tańca, kiedyś też występował w duecie Ket Jo Barat ze Stefanem Puchalskim. Małżeństwo Hałasów gra także w Kwartecie Wiejskim oraz Hałas Trio z Maciejem Filipczukiem, z którym to z kolei Jacek oraz klarnecista Michał Żak założyli trio Lautari (po przerwie, wrócili z większym składem).
Muzykanci wrócili na scenę sześć lat po zawieszeniu działalności, w 2008 r. I w rozszerzonym składzie, gdyż zaczął z nimi grać skrzypek Stanisław Słowiński (w swoim autorskim projekcie, grupie AKT, ludowe pieśni aranżuje w stylu electropop, a wykonuje je mama Joanna).
W ramach tegorocznego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2018 kapela Muzykanci dała specjalny koncert jubileuszowy z okazji dwudziestolecia działalności. Na scenie spotkały się już nie tylko dwa małżeństwa, ale i dwie rodziny: Hałasów oraz Słowińskich, artystom towarzyszyły bowiem ich dzieci. W składzie Muzykantów pojawili się założyciele grupy: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa), Alicja Choromańska-Hałas (bęben, gordon), Joanna Słowińska (śpiew, skrzypce), Jan Słowiński (altówka, basy, śpiew) oraz Stanisław Słowiński (skrzypce), Zofia Słowińska (śpiew), Julia Hałas (ksylofon), Antoni Hałas (wiolonczela), Jonasz Hałas (trąbka), Jakub Hałas (akordeon guzikowy).
Koncert nie tylko celebrował dwudzieste urodziny kapeli ale także promował materiał z podwójnego albumu „Live”, nagranego przez ekipę BBC podczas koncertu na WOMEX 2015.