Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny (założony 1 lipca 1953 roku) od ponad 60 lat jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. To dzieło życia Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej, a także wielu pokoleń artystów i pedagogów. Dziś "Śląsk" to instytucja kultury realizująca ok. 120 koncertów rocznie. Wielki Ambasador Polski - 8 tysięcy koncertów, dla ponad 25 milionów widzów, w 44 krajach, na pięciu kontynentach. W repertuarze posiada kilkanaście programów artystycznych - od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska", w tym pięć Złotych Płyt, jedną Platynową, kilka nominacji do "Fryderyków". Oprócz koncertów "Śląsk" prowadzi także bogatą działalność edukacyjną, wydawniczą i turystyczną w ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Od początku istnienia Zespołu jego siedzibą jest zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie. ZPiT to ponad stuosobowy zespół artystyczny: chór, balet i orkiestra.
Tradycyjnie już, na początku wakacji Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" (od 1 do 3 lipca) obchodzić będzie swoje urodziny (sześćdziesiąte trzecie). Z tej okazji zaprasza do Koszęcina na dużą imprezę plenerową - 18 Piknik Artystyczny "Święto Śląska", w ramach którego zespół będzie świętował też zakończenie sezonu artystycznego. W programie liczne atrakcje towarzyszące i sporo koncertów. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani rocka, folkloru jak i folku.
Wierszem na początek
Wszystko zacznie się w piątek, 1 lipca, od kameralnego, klimatycznego koncertu poetyckiej grupy Wszystkiego dobrego (godz. 17:00), na który powinni się wybrać zwłaszcza miłośnicy poezji śpiewanej i wierszy ks. Jana Twardowskiego. Tego dnia także koncert holenderskiego zespołu wokalnego De Swingers i pierwsze spotkanie z zespołem Śląsk.
Folkowa sobota
Na kolejny dzień złożą się m.in. koncert organowy Luca Muratori i występy zespołów folkowych: TOŁHAJE oraz Tekla Klebetnica, łączących w swojej muzyce inspiracje muzyką góralską, folkiem wschodnim, jazzem i muzyką klasyczną. Fani rytmów świata powinni także wybrać się na koncert CAFÉ DEL MUNDO - którzy swoją muzyką przeniosą widzów na Półwysep Iberyjski.
Konkursowa niedziela
Niedzielę rozpoczną zmagania w ramach Europejskiego Konkursu „Rozśpiewany Śląsk, Kilar - Hadyna”. Do kibicowania uczestnikom zapraszamy wszystkich miłośników pieśni regionalnej. Z kolei wielbicielom tańca, zwłaszcza w jego historycznym wymiarze, polecamy słynny balet "Cracovia Danza". W niedzielę także wielki finał, galowy, urodzinowy koncert gospodarzy „Święta Śląska” - chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Szczegółowe informacje na stronie organizatora, w zakładce "Imprezy/Święto Śląska".