W ramach trwającego trzy dni Festiwalu Kultur Regionów Europy (25-27 października) odbędą się pokazy filmów oraz wykłady, m.in. z muzykiem Ettore Castagna, który opowie o muzycznych tradycjach Kalabrii. Punktem kulminacyjnym festiwalu jest wieńczący go podwójny koncert muzyków z Kalabrii i Bretanii. W sobotni wieczór w poznańskim klubie Blue Note zagrają grupy Antiche Ferrovie Calabro-Lucane i Spontus.
AFCL prezentują tradycyjną muzykę włoskiego południa, o której wiedzę zdobywają podczas badań terenowych. Na instrumentarium zespołu składają się m.in. dudy, fujarki dwoiste, akordeon, lira czy gitara battente. Nie zabraknie także tradycyjnego śpiewu.
Kwartet Spontus istnieje od 1996 roku jest ikoną muzyki bretońskiej. W Polsce grupa zagra do tańca m.in. utwory ze swojej nowej płyty "Album IV". Muzyka zawarta na najnowszym krążku jest - jak zauważa znawca muzyki bretońskiej Tomasz Kowalczyk - zupełnie inna niż wszystkie poprzednie albumy. W związku z tym można się spodziewać, że na koncercie mniej usłyszymy tematów tradycyjnych, a przeważać będą kompozycje. Jadnak, co potwierdza "Album IV" pomimo współczesnych pomysłów kompozytorskich i awangardowych aranżacji muzyka Spontus nadal pozostaje muzyką do tańca.
UWAGA: Mamy podwójne zaproszenie dla czytelników do klubu Blue Note na koncert AFCL i Spontus. Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją.
Szczegółowe informacje dotyczące programu festiwalu można znaleźć tu
Festiwal Kultur Regionów Europy, 25-27.10.2012, Poznań
półwysep Armorykański - inna nazwa Bretanii. Od bretońskiego Ar Mor, oznacza krainę nadmorską.
gitara battente - zwana również gitarą włoską. Ma sześć podwójnych strun i jest nieco większa od klasycznej gitary. Spotykane są także czterostrunowe wersje tego instrumentu. Niegdyś powszechna dla środkowych i południowych Włoch, obecnie jest instrumentem typowym dla Kalabrii, Puglii, Basilicanty i Campanii. Gitarę battente usłyszeć możemy zarówno w wykonaniach solowych czy zespołowych; jak również podczas akompaniowania śpiewakowi czy tancerzom.