Orkiestra Świętego Mikołaja rusza w trasę do korzeni - w Bieszczady. Długi, majowy weekend będzie zatem okazją do muzyczno-towarzyskiego spotkania lubelskiej ekipy w miejscach, które znają i kochają najbardziej.
Popularni "Mikołaje" praktycznie od zawsze byli i są zafascynowani dolinami Beskidu Niskiego i Bieszczadów, przepięknymi widokami zw szczytów gór oraz tradycyjną kulturą tychże terenów.
- Od lat mamy w dolinie Jawornika swoją odskocznię od codzienności. Tu, wśród turystów i śladów dawnej kultury, powstawała nasza muzyka i repertuar pierwszych płyt: "Muzyka gór", "Z wysokiego pola", "Kraina Bojnów". Kiedy tylko mamy czas i pogoda sprzyja, zaglądamy w gościnne progi, heh... - mówi, z charakterystycznym uśmiechem, lider zespołu Bogdan Bracha. Znów się tam pojawią.
W ramach wiosennej trasy Orkiestra Świętego Mikołaja zawita do kilku miejscowości południowo-wschodniej Polski. Podczas sześciu koncertów (szczegóły w wydarzeniach) będzie można usłyszeć przede wszystkim materiał z płyty "Mody i Kody", ale na scenie zabrzmią też tradycyjne dźwięki rodem z Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Muzycy Orkiestry cały czas wierni są akustycznemu brzmieniu, ludowym manierom wokalnym i rodzimym inspiracjom lecz wciąż poszukują również niekonwencjonalnych form muzycznych i brzmień oddającch klimat czasów współczesnych. Zawsze są to ludowe "piosenki z tekstem", które poważnie lub dowcipnie komentują dzisiejszą, youtubowo-smartfonową rzeczywistość. Czasem zespół znajduje gotową piosenkę - a czasem łączy kilka wariantów. I podobnie jest z muzyką.
Zespół trwa, rozwija się, nie omijają go zmiany. Przypomijmy, że w zeszłym roku do składu dołączyła wiolonczelistka Ola Bałdyga z zespołu Transilvia oraz perkusista Jacek Warszawa, którego wielu fanów folku z pewnością pamięta z Orkiestry Na Zdrowie. Ich obecność nadaje muzyce Mikołajów jeszcze większej dynamiki. Ponadto w składzie niezmiennie grają: Anna Kołodziej - skrzypce, śpiew, Marcin Skrzypek - gitara, mandola, cymbały, perkusjonalia, śpiew i Bogdan Bracha - skrzypce, flety pasterskie, śpiew.
Chemik z wykształcenia, żerca, DJ, groundhopper, sympatyk zrównoważonego urbexu, miłośnik i propagator szeroko rozumianej muzyki folkowej, turbofolkowej, folkrockowej i folkmetalowej - w szczególności środkowoeuropejskiej i wschodniej, rumunofil. W latach 2007-2014 związany z internetowym RadioWid, w którym prowadził wieczorne środowe audycje "Słowiańska i nie tylko Podróż Muzyczna” a wcześniej zdobywał szlify radiowe pod okiem Grzegorza Bendy w Radio WaWa i Wojciecha Ossowskiego w Polskim Radio BIS ("Mocne Nocne") a obecnie w Radio Praga (od 2020 audycje "Pasmo Radiowid" i "Folkomat"). Ma na koncie liczne publikacje w pismach zajmujących się kulturą ludową, folkiem, kulturą etno, folkmetalem i tematyką społeczną (m.in. "Pismo Folkowe", "Nasze Słowo", "Gniazdo", "Pest Webzine", "Kwartalnik Romski", "www.WRumunii.pl", "Przegląd Gastronomiczny"). Współpracował i współpracuje z takimi festiwalami folkowymi jak "Mikołajki Folkowe" (Lublin), "Etniczne Inspiracje" (Warszawa), "Z Wiejskiego Podwórza" (Czeremcha).
Inspiracją zespołu Surtarang jest muzyka orientalna, przede wszystkim indyjska. Trio wykorzystuje oryginalne orientalne instrumenty, takie jak sitar, tabla, saz i darabuka, okraszając je nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi. Muzykę dopełnia mistyczny śpiew.
Już 12–15 grudnia Lublin stanie się stolicą folku! W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka odbędzie się 34. edycja Mikołajek Folkowych. Festiwal ten jest doskonale znany miłośnikom muzyki tradycyjnej, na których, jak co roku, czekać będą wspaniałe wydarzenia!