Nazwa zespołu wzięła się od utworu "Ballada o Św. Mikołaju" (słowa - Andrzej Wierzbicki), który jest do dziś swoistym hymnem i mottem twórczości grupy. Innym wielkim ponadczasowym folkowym hitem lubelskich Mikołajów jest:
Zespół zmieniał się tak, jak zmienia się nasza rodzima scena folkowa. Dziś są legendą, która wyznacza trendy interpretacji ludowej nuty - bo któż mógłby mieć czelność, by Im mówić, co i jak mają grać?
W najbliższą niedzielę Orkiestra św. Mikołaja zapoda stołecznej publiczności wszechstronność zróżnicowanego materiału źródłowego, od piosenek ludowych z okolic Lubelszczyzny i Małopolski jak i w kompozycje nawiązujące do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski.
Na jesiennej "Energii Źródeł" usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandolina, a czasem mandola, koboz czy dutar. A po koncercie tradycyjnie nastąpi moderowana dyskusja z zespołem poprowadzona przez znanego dziennikarza radiowego Adama Dobrzyńskiego.
Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym właściwym dla "czerwonej strefy". Zespół zagra w składzie: Anna Kołodziej - skrzypce, śpiew, Zbyszek Kowalczyk - gitary, Bogdan Bracha - śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe, Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew, Jacek Warszawa - perkusja.
"Energia Źródeł - Folkowe OKO": Orkiestra św. Mikołaja, 18.10.2020, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia