Spór o nazwę "Ludowe Oskary" trwa już około dwóch lat. W lutym zeszłego roku pisaliśmy o tym, że nazwa, przyznawanej od 2002 roku przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych nagrody "Ludowe Oskary", w 2012 r. została zakwestionowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która zażądała jej zmiany.
W pierwszym momencie władze Stowarzyszenia chciały żądanie prawników spełnić i zmienić nazwę, ale środowiska twórców ludowych zaprotestowało i stanęło w obronie nagrody.
Janusz Prusinowski tak komentuje tę sytuację dla Folk24:
- "Uważam, że nazwa nie powinna być zmieniana. To nasza nagroda, polskiego środowiska ludowego. Mieliśmy swojego Oskara, nie Krzysztofa, Karola, tylko Oskara i powinniśmy walczyć o zachowanie nazwy tej nagrody. To co robią prawnicy strony amerykańskiej, to moim zdaniem nadużywanie t.zw." trade marketingu". Co takiego traci filmowy Oscar przy naszej nagrodzie? Za dużo tu korporacyjności, wielkich interesów, za mało zrozumienia i poszanowania tradycji danego kraju."
Znalazła się też kancelaria, która "pro publico bono", zgodziła się reprezentować STL w tym sporze.
Podczas rozprawy ugodowej Amerykanie proponowali użycie dla nagrody nazwy takiej jak "Ludowe nagrody Oskara Kolberga", "Ludowe Kolbergi" lub po prostu "Laury Kolberga". Z kolei Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaproponowało dodanie do nazwy "Ludowy Oskar" sformułowania: "Nagroda im. Oskara Kolberga". Rozprawa, kilka miesięcy temu zakończyła się brakiem porozumienia.
Temat powraca za sprawą obchodów roku Kolberga w Polsce. Zapytaliśmy więc Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemara Majchera o to, co dzieje się obecnie w tej sprawie:
- "Na razie rozprawa ugodowa została zakończona. Czekamy na ruch Amerykanów, którzy mogą teraz wystąpić przeciwko Stowarzyszeniu do sądu z pozwem o naruszenie ochrony znaku towarowego."
Wszystko zatem jest jeszcze możliwe, choć mało osób wierzy, że Amerykanie mogą z roszczeń zrezygnować. Czas pokaże czy Chrystusowi Frasobliwemu widniejącemu na statuetce Ludowego Oskara (zdjęcie powyżej) przybędzie frasunków.
Przypominamy, iż "Ludowy Oskar" to nie jedyna nagroda, której patronuje Oskar Kolberg. W Polsce przyznawana jest jeszcze "Nagroda im. Oskara Kolberga - Za zasługi dla kultury ludowej".
Nagroda ta została ustanowiona w 1974 roku w gronie twórców czasopisma społeczno-kulturalnego "Barwy". W latach 1986-2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku jej organizację prowadzi Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło (od 1974 r.) i Narodowego Centrum Kultury (od 2010 r.). Przy czym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień.