Instytut Muzyki i Tańca opublikował na swoich stronach kolejny odcinek z serii fimów edukacyjnych "Instrumenty z duszą". Tym razem narrator - Jan S. Prządka – znany muzyk, nauczyciel, działacz i popularyzator muzyki koźlarskiej opowiada o instrumentach, które odgrywały szczególną rolę w tradycyjnych obrzędach zaślubin i wesela w Regionie Kozła (wielkopolskie), kolebki największych i najokazalszych dud polskich. Mowa o kozile czarnym i koźle białym. Towarzyszą mu Dominik Brudło, Justyna Trześniewska i Łukasz Piątek.
Film wyreżyserował Piotr Baczewski, znany naszym czytelnikom producent jednych z najlepszych teledysków zespołów folkowych. Producentem filmu jest Instytut Muzyki i Tańca. Film powstał w polskiej i angielskiej wersji językowej, a można go obejrzeć na kanale filmowym youtubeIMiTPolska oraz na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca w zakładce materiały.
My zachęcamy też do lektury artykułu "Świat kozła" w ostatnim numerze Magazynu FOLK24 nr 6 (1/2016), str 16, autorstwa Eweliny Grygier. Cały Magazyn można przejrzeć tutaj.
"Instrumenty z duszą" to cykl krótkich filmów edukacyjnych o tematyce muzycznej, przedstawiających polskie instrumenty ludowe. Ich zadaniem jest przybliżenie najważniejszych informacji o budowie instrumentów, sposobie ich wytwarzania, ich historii i funkcji w kulturze oraz o dawnej i obecnej praktyce wykonawczej. W roli narratorów występują znani muzycy, którzy oprócz barwnych opowieści o instrumencie, w mistrzowski sposób prezentują również ich walory brzmieniowe. W 2015 roku powstał pierwszy odcinek serii, który został poświęcony dudom podhalańskim (z udziałem Jana Karpiela-Bułecki). W 2016 roku w realizacji są kolejne odcinki – poświęcone ligawkom (z udziałem Stanisława Jałochy), złóbcokom (z udziałem Krzysztofa Trebuni-Tutki) i trombitom beskidzkim (z udziałem braci Golec).
Źródło:IMiT