Materiał "Ciobanul care și-a pierdut oile" ("Pasterz, który stracił swoje owce") jest także trzecią odsłoną trwającego od ponad 10 lat projektu "Bazaar". Tym razem Trei Parale pragną przywrócić i ożywić utracone brzmienia dawnej rumuńskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji pasterskich. Na nowy program złożą się zatem doiny (tradycyjne ballady) oraz melodie taneczne jak i ludowe pieśni obrzędowo-religijne.
W skład instrumentarium wykorzystywanego przez zespół weszły m.in. kobza, telenki i inne flety, dudy, drumle, cytra i kawal.
Trei Parale na rumuńskiej scenie folkowej i muzyki tradycyjnej pełnią bardzo ważną rolę. Zajmując się odtwarzaniem i kultywowaniem dawnych dźwięków, tak wiejskich jak i miejskich, prowadzą także działalność edukacyjną. Florin Iordan, lider grupy, jest etnomuzykologiem i pracownikiem Muzeum Wsi Rumuńskiej w Bukareszcie. Repertuar zespołu wywodzi się z wypraw etnograficznych, gdzie Trzy Grosze współpracowali z autentycznymi ludowymi muzykantami. Zespół czerpał też inspiracje w opracowaniach Constantina Brăiloiu i Beli Bartóka, a także badał XIX w. transkrypcje muzyczne (od A. Panna, G. Ucenescu, D. Vulpiana i innych).
Grupa co prawda już wcześniej wplatała w swoich koncertach utwory z przygotowywanego materiału oraz prezentowała "Pasterzy" publiczności bukareszteńskiej (mówił o tym w wywiadzie dla nas Florin Iordan) lecz koncert, który odbędzie się już za tydzień w bukaresztańskim centrum kultury ArCub, będzie ponadlokalną i oficjalną prezentacją projektu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku miało tam miejsce 10 lecie działalności Trech Groszy.
Zespół zagra w składzie: Florin Iordan (flety, kawal, cytra, kobza, dudy), Daniel Pop (śpiew, drumla, flety), Mihai Balabaș (skrzypce), Beatrice Iordan (śpiew, kobza, gorduna) i Dinu Petrescu (perkusjonalia).
Trei Parale "Ciobanul care și-a pierdut oile ", 14.04.2014, 19:00, Centrum Kultury ArCub, Bukareszt