WÖR to grupa muzyków z Belgii, którzy znają się od lat, mijali się na koncertach, festiwalach, a bliżej poznali się na sesjach muzycznych, które organizowane są pod szyldem Flanders Ethno, podczas których muzycy w wieku 16-30 lat, z różnych stron świata, dzielą się muzyką ze swojego kraju.
- "Wszyscy lubiliśmy grać muzykę irlandzką, szkocką, francuską, szwedzką, itp, a niewiele wiedzieliśmy o muzyce z naszego regionu" - pisał mi o kulisach powstania płyty Bert Ruymbeek.
Sięgnęli więc do źródeł i dokopali się do kolekcji 18-wiecznej muzyki tanecznej z Flandrii. Odnaleźli manuskrypty takich muzyków jak:
- Petrus Josephus Van Belle (1743) - jego zbiór melodii został odnaleziony w kościele w Viane około 30 lat temu.
- Ioannes de Gruijtters (1746) - to muzyk z Antwerpii, grający na karylionie (carillon), w jego manuskrypcie znalazły się 194 melodie
- Di Martinelli (1750) - rodzina muzyków i prawników z Diest, w ich archiwach znalazły się kolekcje melodii zapisane w 4 tomach
- Jean-Baptiste-Robert d’Aubat de Saint-Flour (1757), mistrz, nauczyciel tańca z Ghent, jego kolekcja pt. "Honderd uytgelesen Contredansen" została opublikowana w 1757 r.
- Pierre Trappeniers (1775), mistrz, nauczyciel tańca z Brukseli, który opublikował 3 książki z tańcami
- Franciscus De Prins (1781) - organista i mistrz karylionu w kościele Sint-Geertruikerk w Leuven.
Biorąc się za opracowanie tych starych, XVIII wiecznych utworów, muzycy WÖR tchnęli w nie nowe życie, nową energię.
- "Nigdy nie dowiemy się co Petrus Van Belle powiedziałby, gdyby usłyszał swoje melodie grane tak, jak my je gramy, ale mamy nadzieję, że nasz przekaz jest jasny - przywrócić tę muzykę do życia i użyć jej do tego, do czego została stworzona - do zabawy. Jeśli brzmiała dobrze wtedy, dlaczego nie dziś?" - pisze dalej Bert.
Nagrali więc płytę, którą wyprodukował Ian Stephenson (KAN, Baltic Crossing, Kathryn Tickell) w Appel Rekords, a w nagraniach udział wzięli:
- Pieterjan Van Kerckhoven - dudy, saxofon sopranowy
- Bert Ruymbeek - akordeon
- Naomi Vercauteren - skrzypce
- Fabio Di Meo - saksofon barytonowy
- Jeroen Knapen - gitara
Muzycy na co dzień związani są z innymi grupami. Pieterjan gra w Embrun, Surpluz, Bourdon Collectief; Naomi w Naomi Vercauteren Trio, GFVP, Bourdon Collectief; Fabio w Suskewiet; a
Bert w Naomi Vercauteren Trio i Bombadil. Choć starają się grać jak najwięcej, wykonują także inne prace, zwykle czasowo. Fabio, Pieterjan i Naomi są nauczycielami muzyki, a Bert pracuje w administracji.
Ze swoją debiutancką płytą planują w lutym wystąpić w Kansas na "Folk Alliance International", a w kwietniu na "Shetland Folk Festival".
Oto próbka flandryjskiego folku:
Zerezo
March
DG 178
więcej o grupie i ich muzyce na ich stronie.
CD "Back to the 1780's" WÖR, 2015