Uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, jak najczęściej o sobie mówią, powstali w 2007 roku. Zespół założyli muzycy znani i doświadczeni w projektach związanych z muzyką tradycyjną: Janusz Prusinowski, Piotr Piszczatowski i Michał Żak. Szybko zaistnieli na rodzimej i zagranicznej scenie. Rok później wydali debiutancką płytę "Mazurki", która zajęła II miejsce w konkursie Folkowy Fonogram Roku, a dwa lata po pierwszej, ukazała się druga płyta pt. "Serce", która wygrała już w plebiscycie Polskiego Radia - pisaliśmy o tym tutaj.
O zespole stało się głośno również w kręgach etno i world music, gdy w zeszłym roku został wybrany spośród kilkuset wykonawców do występu na prestiżowych targach muzyki świata WOMEX. Choć w nazwie pozostało Trio, tak naprawdę występują w pięć osób, odkąd do grona założycieli dołączył Piotr Zgorzelski i Szymon Pospieszalski.
Teraz zespół przygotowuje się do premiery nowego materiału, zatytułowanego "Po kolana w niebie". Na płycie znajdą się przyśpiewki, mazurki, oberki i inne, lokalne tańce, wszystkie zaaranżowane przez grupę i wykonane w ich unikalnym stylu, interpretującym grę dawnych muzykantów z centralnej Polski. Źródłem melodii zawartych na krążku są zbiory Oskara Kolberga, ale również wspomniani mistrzowie muzyki ludowej, tacy jak Stanisław Stępniak, Jan Ciarkowski, Henryk Kretowicz, czy Kazimierz Meto.
Jak zapowiedział Janusz Prusinowski w audycji PR "Źródła" 13 września, na płycie pojawi się więcej instrumentów dętych i śpiewu (poprzednia była bardziej instrumentalna). Częściowo stanie się to za sprawą Marii Siwiec - jednej z wybitnych śpiewaczek z Gałek Rusinowskich, która wzięła udział w nagraniach, a częściowo z racji sięgnięcia po teksty z kultury wysokiej - poezji Leopolda Staffa, Juliana Tuwima czy Rabindranatha Tagore. Poniżej teledysk"Za las chłopcy, za las", zapowiadający nowy album Janusz Prusinowski Trio:
Największym novum związanym z wydawnictwem jest sposób jego promocji. Premiera albumu zbiegnie się z pierwszym dniem prawie miesięcznej trasy koncertowej Tria po Stanach Zjednoczonych. To rzadko się zdarza na scenie naszej rodzimej muzyki tradycyjnej, etno czy folkowej. Tourne Janusz Prusinowski Trio zacznie się 21 września i obejmie kilkanaście miast, m.in. Madison, Chicago, Cedar Rapids, Bloomington, Rhode Island, Nowy Jork, San Diego, San Francisco, Los Angeles, Waszyngton. Muzycy zagrają na prestiżowych festiwalach world music, w klubach jazzowych, i w środowiskach uniwersyteckich i zawitają tam w charakterze polskch ambasadorów muzyki ludowej.
To nie koniec. Zapowiada się pracowita jesień dla Janusz Prusinowski Trio - w planach jeszcze koncerty w Polsce oraz listopadowa trasa po Belgii, Holandii i Francji.
Płytę nagrano w składzie:
- Janusz Prusinowski - śpiew, skrzypce, harmonia polska, cymbały;
- Michał Żak - flety drewniane, szalamaja, klarnet;
- Piotr Piszczatowski - bębenek, baraban, II skrzypce;
- Piotr Zgorzelski - basy, kontrabas, tenor;
- Szczepan Pospieszalski - trąbka.