W tym roku Folkowy Fonogram wybierano po raz szesnasty. Jak zwykle, konkurencja była spora. Jury musiało przesłuchać i ocenić 34 płyty, reprezentujące bardzo różne style muzyczne i sposoby interpretacji materiału wyjściowego dla folku - czyli folkloru. Ostatecznie, gremium złożone z dziennikarzy muzycznych w składzie: Dariusz Anaszko, Andrew Cronshaw, Bartłomiej Chaciński, Tomasz Janas i Piotr Kędziorek przyznało następujące nagrody:
- I nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012 ex aequo dla płyt:
"Nord" Kapeli ze Wsi Warszawa oraz "Adieu" Adama Struga; - II nagrodę dla płyty "Na Uschod" zespołu R.U.T.A.;
- III nagrodę dla płyty "Hurdu Hurdu" Adama Olesia.
Tym samym Maciej Szajkowski, lider Kapeli ze Wsi Warszawa oraz projektu R.U.T.A., został uhonorowany dwukrotnie. O ile szerokim echem w branżowych mediach odbiły się już wcześniej płyty uhonorowane miejscem I i II, to album Adama Olesia (na zdjęciu powyżej) nie był tak szeroko promowany i jego wybór może stanowić pewną niespodziankę dla słuchaczy folku.
To nie koniec zaskakujących wiadomości. W drugim z konkursów na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną, czyli Fonogramie Źródeł, również przyznano podwójną pierwszą nagrodę. Celem tego konkursu, odbywającego się od 2008 roku, jest aktywizacja lokalnych społeczności do promocji swoich muzycznych tradycji i artystów. Tym razem zgłoszono 12 albumów, a laureatami zostali:
- I nagroda ex aequo: Muzeum Etnograficzne w Toruniu za płytę "Muzyka ludowa z Kujaw i Pałuk" oraz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie za płytę "Muzyka i śpiew ludowy Podkarpacia";
-
II nagroda: Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona i album "3 x Gace. Mistrzowie/Uczniowie", za dokumentację fenomenu muzykanckiej rodziny Gaców i ukazanie ich ogromnego wpływu na zainteresowanie młodego pokolenia muzyką nizinnej Polski;
-
III nagroda: Wydawnictwo Stara Droga za płytę "Na rozstajnych drogach" z muzyką regionu janowsko-biłgorajskiego, ukazującą żywotność tradycji tego regionu w przekazie międzypokoleniowym.
Dodatkowo, przyznano też wyróżnienia następującym fonogramom:
- "Pieśni naszych ojców" - wydanemu przez Stowarzyszenie Głos Puszczy Rominckiej;
- "Lasowiackie życie" - wydanemu przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;
- "Zagraj mi muzykancie" - wydanemu przez Muzeum Regionalne w Opocznie.
Wydawców powyższych trzech płyt wyróżniono przede wszystkim za dokumentację muzyki swojego regionu i za czynny w niej udział lokalnych społeczności.
Jury Fonogramu Źrodeł 2012 obradowało w składzie: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Anna Szewczuk, Anna Szotkowska, Kuba Borysiak, Piotr Kędziorek.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w maju, w czasie festiwalu Nowa Tradycja. Przypominamy, że jeszcze do 23 marca trwają zgłoszenia do Konkursu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Regulamin i formularz do pobrania na stronie imprezy.
Źródło: materiały prasowe PR