Skąd wziął się pomysł, by w polskiej przestrzeni Internetu odpalić radio z muzyką krain "celtyckich"?
- "Temat jest starszy niż ECHAS. Na początku to było marzenie Daniela i Marty Wieszczyckich, którzy od lat zbierali płyty także z myślą o założeniu celtyckiego radia. Pomysłem zarazili resztę ECHAS i tak ruszyliśmy" - pisze do nas Anna Awdziej.
Redakcja z założenia opiera się na członkach Europejskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Celtyckiego (ECHAS) i obecnie liczy 8 osób. Na razie będą puszczać muzykę na okrągło, różną - od tej tradycyjnej, po współczesną, od zespołów działających na scenie od lat, przez te, które dopiero wystartowały - irlandzką, bretońską, szkocką, walijską, a także w innych "językach celtyckich".
- "Usłyszycie u nas, oczywiście, twórców słynnych i lubianych od lat, ale bardzo nam zależy na pokazaniu słuchaczom zespołów młodszych, w Polsce jeszcze nieznanych, a w swoich krajach już popularnych. Mamy też bardzo ciekawe wydawnictwa niszowe. Na pewno będziemy też promować polskich twórców, bo uważamy, że jako kraj mamy się czym w muzyce celtyckiej pochwalić" - wyjaśnia dalej Ania.
Na pytanie, jaką liczbą płyt dysponuje redakcja Ania odpisała:
- "Jeszcze wszystkich nie policzyliśmy. ;) Na razie, po zgraniu mniej niż połowy, mamy osobne listy na każdy dzień grania muzyki przez całą dobę przez tydzień".
Redakcja uspokaja, że nie tylko samą muzyką radio będzie żyć, w dalszej kolejności planowane są audycje tematyczne, wywiady, konkursy, a nawet lekcje irlandzkiego. Życzymy zatem powodzenia w realizacji planów, a was zapraszamy na stronę radia Celtica.FM