Folklor stolicy przeżywa swój renesans. Powstają nowe zespoły odwołujące się do lokalnej tradycji, organizowane są potańcówki na „dechach”. Jedna z takich imprez ze znanymi folkowymi muzykami wkrótce odbędzie się na Os. Przyjaźń.
Większość słuchaczy kojarzy warszawski folklor z piosenkami Stanisława Grzesiuka i twórczością Orkiestry z Chmielnej, Kapeli Czerniakowskiej i Warszawskiej, które występowały i nadal występują na ulicach i placach Warszawy. Od kilkunastu lat obserwujemy modę, czy też raczej powrót do stołecznych tradycji w różnym wydaniu – folkrockowym (Szwagierkolaska), kabaretowym (Trupa Teatralna Warszawiaki), folkowym (Kolumna Zygmunta, Czessband, Warszawskie Combo Taneczne - klip poniżej). Osobną, dancingową drogą podąża Warszawska Orkiestra Sentymentalna. W plenerowym Amfiteatrze na Bemowie odbywa się też Warszawski Przegląd Kapel i Muzyków Ulicznych, podczas którego można usłyszeć śpiewaków występujących w przestrzeni stolicy. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja tej imprezy, o której za chwilę więcej napiszemy na naszych łamach (szczegóły wydarzenia tutaj).
Dawne piosenki Warszawy stały się ostatnio obiektem zainteresowania powstałej w 2015 roku Grupy Śpiewu Tradycyjnego Osiedla Przyjaźń (GŚTOP). Dla niewtajemniczonych - to osiedle drewnianych domków, które powstało w latach 50. XX w. na Bemowie dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury. Grupa jest międzypokoleniowa, tworzą ją mieszkańcy i miłośnicy tego miejsca oraz osoby zaangażowane w jego ochronę. Opiekę muzyczną zapewnia Nasta Niakrasava (rozmowa z nią tutaj), uznana folkowa wokalistka (FolkRoll, R.U.T.A.) i doktorantka w Zakładzie Etnomuzykologii IM UW. Grupa działa przy wsparciu i współpracy z Bemowskim Centrum Kultury. Jej członkowie od samego początku aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Jedną z form takich działań jest od 2016 r. organizacja potańcówek z muzyką tradycyjną i folkową w studenckim klubie „Karuzela”.
Kolejna, czwarta już potańcówka, zatytułowana „Karuzela Warszawy” odbędzie się w sobotę 12 maja i będzie poświęcona folklorowi stolicy. O stronę muzyczną zadba Kapela Lipy. Pod tą nazwą kryją się częściowo muzycy Czessbandu: akordeonista Robert Lipka i Grzegorz Gadziomski (skrzypce), którzy zaangażowali kontrabasistę Mateusza Woźniaka. Wspomniane trio zagra przedwojenne, stołeczne szlagiery w folkowych aranżacjach.
Potańcówka rozpocznie się o 19.00 warsztatami z instruktorem Patrykiem Wernio, który nauczy wszystkich chętnych, jak tańczyć polki, tanga, fokstroty i walczyki. W dalszej części imprezy przejmie on rolę wodzireja. W programie jest też występ Grupy z Kapelą Lipy oraz wspólny śpiew znanych, dawnych piosenek warszawskich (będą zapewnione wydrukowane teksty). Będzie też dużo lokalnych akcentów, ponieważ, jak napisali nam Organizatorzy z GŚTOP:
„Celem imprezy jest wspólna nauka piosenek i tańców dawnej Warszawy, ale również przypomnienie jednego z bardziej znanych, stołecznych klubów studenckich i wyjątkowego miejsca, w którym się znajduje. Chcemy pokazać historię Osiedla Przyjaźń i aktywność jego mieszkańców, którzy stworzyli i cały czas tworzą wiele ciekawych inicjatyw. Jest to ważne tym bardziej, że rok 2018 to czas, w którym ważą się losy Osiedla i jego przyszłości”.
Nie dziwne więc, że podczas imprezy pojawi się historia Os. Przyjaźń w piosence napisanej przez jedną z członkiń Grupy, będzie można obejrzeć wystawę zdjęć Osiedla autorstwa Karoliny Majdanik, posłuchać fragmentów ze starej prasy opisujących barwne historie osiedlowe. Atrakcją będzie również wystawa dywaników sąsiedzkiej grupy rękodzieła „Pleciemy w koło” oraz pokaz prac rękodzielniczek - członkiń i miłośniczek GŚTOP. Potańcówka ma charakter sąsiedzki, ale jak zapewnili nas organizatorzy, wszyscy mieszkańcy stolicy są tu mile widziani!
Szczegóły w dziale „wydarzenia”.
„Karuzela Warszawy”, 12.05.2018, klub studencki Karuzela, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia