Tekla Bądarzewska - bo to o niej mowa, to pianistka i kompozytorka salonowych utworów na fortepian, która żyła w czasach naszego Mistrza. Zmarła bardzo młodo, w wieku 32 lat - (istnieją pewne rozbieżności co do daty jej urodzenia). W pamięci potomnych zapisała się głównie jako autorka "Modlitwy dziewicy".
W zamieszczonym w styczniu na naszym portalu wywiadzie Maria Pomianowska wspomniała, że pracuje nad nową płytą. Miło nam poinformować, że powyższe wydawnictwo za chwilę ujrzy światło dzienne. "Zapomniany dźwięk" będzie miał swoją premierę 14 kwietnia, w rocznicę wydania "Modlitwy dziewicy" nakładem firmy "Musart".
Co jest godne podkreślenia, to pierwsza w Polsce, a druga na świecie monograficzna płyta poświęcona twórczości Tekli Bądarzewskiej. Krążek zawiera utwory opracowane przez Marię Pomianowską i Pawła Betleya na fortepian, harfę, instrumenty klasyczne i etniczne z różnych stron świata - instrumenty, którymi biegle włada pani Maria.
Wydawnictwo składa się z 19 utworów, które dają w sumie ponad godzinę muzyki. Na płycie znajdziemy najbardziej znaną kompozycję Bądarzewskiej, słynną "Modlitwę dziewicy", która od momentu napisania - a było to prawie 160 lat temu - zdobywa popularność na całym świecie, jak się okazuje, z wyjątkiem Polski. Wspomniany utwór to jeden z pierwszych światowych przebojów, wielokrotnie potem opracowywany na różne instrumenty, w różnych stylach i kulturach. Sprzedano milion egzemplarzy tych nut. W Polsce twórczość Tekli Bądarzewskiej została zapomniana, jej muzyka jest zupełnie niedoceniona - nad czym w styczniowym wywiadzie ubolewała Maria Pomianowska. Chęć zmiany tego stanu rzeczy i przywrócenia należnego Tekli miejsca w polskiej muzyce stała się inspiracją do nagrania albumu "Zapomniany dźwięk".
Skompletowanie materiału znajdującego się na płycie było żmudną pracą, na szczęście dzięki japońskiemu fanowi kompozytorki, panu Yukihisa Miyayma, oraz dzięki pani Beacie Michalec, udało się zdobyć 44 oryginały zapisów nutowych Tekli. "Śpiew słowika", "Złoto Jerozolimy", "Alexandra", "Walc" to utwory, które będą miały swoją premierę - nigdy wcześniej nie były nagrane.
Kompozycje z płyty "Zapomniany dźwięk" pojawiały się już na koncertach Marii Pomianowskiej granych z orkiestrą Arcus Poloniae w zeszłym roku. Artystka zapowiada teraz akcję promującą nowe wydawnictwo - duży koncert, programy radiowe oraz film, który ma się wkrótce ukazać na youtube.
Maria Pomianowska i Przyjaciele "Zapomniany dźwięk", premiera płyty 14.04.2012, wyd. Musart