Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej "Transetnika", Narodowe Centrum Kultury i Czwórka Polskie Radio zapraszają na pierwszą taką trasę koncertową “FOLK OFF! Tour 2014”. W ramach koncertów zaprezentują się widzom, w kilku miastach Polski, znane doskonale naszym Czytelnikom grupy: R.U.T.A., Hańba! oraz Studium Instrumentów Etnicznych. Łączy je podejście do muzyki ludowej, etnicznej, która stała się dla nich inspiracją, ale nie motywem przewodnim. Cała trójka bowiem łączy tradycję ze współczesnością, a każdy z wykonawców na swój, wyjątkowy sposób. Grupy pochodzą z różnych rejonów Polski i każda sięga w swym programie po elementy charakterystyczne dla miejsca ich pochodzenia, działalności.
R.U.T.A. (Warszawa), to niewątpliwe dziś już gwiazda polskiej sceny etno-folkowej, w której skład wchodzą wybitni muzycy, nie tylko “ludowego nurtu”, ale też znani z innych scen, głównie punkowej. Takie nazwiska jak Maciej Szajkowski, Kamil Rogiński, Nasta Niakrasava wielokrotnie przewijały się na naszych łamach. Nowatorsko połączyli ludowe teksty (z Mazowsza, ale nie tylko), akustyczne instrumentarium oraz energię muzyki punkowej.
Pozostałe dwie grupy to także nowinki ostatnich lat. Krakowska Hańba!, to grupa, która w konwencji kapeli podwórkowej, trupy muzycznej, odnosi się w swym programie do klimatu międzywojennego. Ich piosenki prowokują, atakują, muzyka jest agresywna, nawiązująca też do punkowej stylistyki, co w połączeniu z instrumentami akustycznymi daje ciekawe efekty.
Z kolei Studium Instrumentów Etnicznych (Skarżysko-Kamienna) to projekt oparty o działalność Piotra “Stiffa” Stefańskiego, bębniarza, perfomera, zaangażowanego w promocję i edukację gry na instrumentach perkusyjnych, głównie wszelkiego rodzaju bębnach. Jeszcze niedawno kierującego projektem Natural Beat Band, w nowym zespole poszedł nieco dalej. Zainspirowany tradycją Gór Świętokrzyskich, transowego odbierania muzyki, tworzenia muzyki i oddawania się jej we wspólnocie, na koncertach stara się to wprowadzać w życie. Psycho-folk oparty na brzmieniu egzotycznych bębnów, zawierający elementy hip-hopu, reggae i rocka to najprostszy opis tego, czego można się spodziewać. Ich koncerty to próba powrotu, odtworzenia pewnego dawnego misterium.
Czwartym wykonawcą trasy, jest Hubert Dobaczewski (Spięty) - wokalista i gitarzysta Lao Che. Niech Was nie zmylą jednak opisy typu "muzyka w szantowo-knajpianym klimacie". Od początku bowiem, Spięty mylnie kreowany jest w Polsce na "wykonawcę szant", a tak naprawdę jego inspiracje nie mają nic wspólnego ani z szantami, czyli marynarskimi pieśniami pracy dawnych pokładów, ani z tradycyjnym folkiem morskim jako nurtem. To współczesne piosenki autorskie, czasem zahaczające tematyką o "pływanie", przepuszczone przez elektroniczne cudeńka. Do knajpy może i tak, do pracy przy linach, kabestanie czy pompach, już niekoniecznie. Bliżej tu do muzyki alternatywnej, niż tradycyjnej, ale w zestawie pozostałych wykonawców, może wypaść ciekawie.
Koncerty poprowadzi założyciel Kapeli ze Wsi Warszawa, pomysłodawca R.U.T.Y., dziennikarz Programu Czwartego Polskiego Radia, prowadzący audycję "FOLK OFF!" - Maciej Szajkowski.
Kalendarz trasy:
- 10.12.2014 – Gdańsk
- 11.12.2014 – Krotoszyn
- 12.12.2014 – Kraków
- 13.12.2014 – Warszawa
- 14.12.2014 – Lublin
Szczegóły znajdziecie w naszym dziale "wydarzenia".
Ci, którzy nie dotrą na koncerty będą mieli szansę wysłuchać tego ostatniego z trasy, z Festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, bowiem transmisję na żywo z Chatki Żaka przeprowadzi radiowa Czwórka (20:00 - 22:00).
"Folk Off Tour", 10-14.12.2014, Polska
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia.