Śląski Tabor w Ornontowicach będzie odbywał się 19-21 lipca 2019 roku. Jego głównym zadaniem jest szerzenie starodawnej muzyki Śląskiej z początków ubiegłego wieku oraz promocja tańca i śpiewu w formach niestylizowanych.
Istotą spotkania jest komunikowanie młodych adeptów muzyki wiejskiej ze starymi mistrzami i materiałem dotyczącym zawsze konkretnego regionu i czasu. Efektem tych spotkań jest ochrona niestylizowanych melodii, tekstów, tańców, zwyczajów i obrzędów i przekazanie ich w użytkowanie młodszym pokoleniom muzyków.
Uczestnicy na warsztatach będą zajmować się nie tylko tradycją muzyczną i taneczną, ale również wzornictwem i gwarą śląską. W trakcie trwania imprezy będą mogli doświadczyć też słynnej śląskiej gościnności, zorganizowania oraz specyficznego dla mieszkańców Śląska poczucia humoru.
W programie II Śląskiego Taboru znajdą się potańcówki, do których przygrywać będą Rube Świnie, Kapela Fedaków, Kapela Dejcie Spokój. Ale to nie jest zamknięta lista, gdyż każdy kto zgłosi taką chęć może zagrać do tańca na Taborze. Będą też goście specjalni:
- Henryk Spyra – konstruktor i kolekcjoner akordeonów z Ornontowic
- Stanisław Wodnicki – nauczyciel i mistrz akordeonu, rozmiłowany w śląskiej muzyce
- Ryszard Wlazło – harmonista pedałowy grający melodie z Wieniawy.
Poza tym w programie znajdzie się szereg warsztatów, m.in. muzyczne instrumentalne dla początkujących, dla zaawansowanych, nauki tańców śląskich czy, ciekawostka!, warsztaty etnobotaniczne (sic!). Poza tym wykłady, spotkania, teatr.
Oto trailer wydarzenia:
Szczegóły znajdziecie na stronie Śląskiego Taboru.
Organizatorami są „Śląsk Folkowy”, nieformalna grupa pasjonatów śląską kulturą oraz ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.